Yaratıcı Yazarlık Merkezi Akkum’a yapılıyor

Oxford ve 19 Mayıs Üniversiteleri tarafından kurulacak olan  “Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi” dünyada bu alanda bir ilk olarak Sakin Şehir Seferihisar’da yapımına başlanıyor.

Sığacık Akkum’da 8 dönüm arazi üzerinde yapımı başlanan okulun eylül ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Günümüzde bir tür sanayi olarak da tanımlanabilecek “hayal sektörü” ve “üniversite” işbirliğini akademik ve uluslararası bağlamda ele alarak, konferans, workshop, seminer ve yaz okulları yanında lisansüstü eğitim için evrensel bir konuma gelmeyi amaçlıyor.

yaratici-yazarlik-merkezi-sigacik1Kültürler arası etkileşim ve değişim niteliği itibariyle de yaratıca yazarlığa büyük bir imkân sağlayacak bu akademik merkez, Türk kültür, sanat ve tarihi için de sürekli üst düzey bir tanıtım işlevi görecek. İlk yılında sertifika programlarının düzenleneceği merkezde daha sonra lisanüstü programlar yer alacak. Oxford ve 19 Mayıs üniversitelerindeki üst düzey eğitmenler ve profesyonel yazarların yer alacağı bir kadroyla hizmet verecek merkez yerel mimariyle uyumlu bir şekilde tasarlanmış idari birimler, kütüphane, cep toplantı salonu ve yazar evlerinden oluşacak.

Yaratıcı Yazarlık Merkezi, Türkiye’yi ve Seferihisar’ı edebiyatta bir çekim merkezi haline getirecek, özellikle Seferihisar’ın uluslarası bilinirliğini arttıracak ve olağanüstü bir zenginlik ve değer kazandıracak.

Tarihteki ilk “Aktörler Birliği”nin kurulduğu Teos Antik Kenti bu projeyle birlikte bir kez daha sanatçılara ev sahipliği yapacak.

Bu projenin yaratacağı çekim gücü dünyanın her yerinden çok sayıda insanın ziyaretine sebep olacak, bu durum Seferihisarlılar’ın dünya vatandaşlığına giden yolunu kısaltacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code