Yazar Mehtap Süner Susuzlu ve yeni bir kitap: “Şimdi Evimdeyim”

Facebook’da dolanırken Urla’da yaşayan dostlarımızın sayfalarına da bir göz atalım dedim… Urla bildindiği üzere İzmir’in önemli güzide ilçelerinden biri ve yıl boyu önemli etkinliklere imza atmasıyla tanınıyor yörede. Yıldız Parlakyiğit Hanımefendinin (çok değerli bir seramikçidir kendileri) sayfasında yeni bir kitap yayınlandığını ve yazarın da Mehtap Süner Susuzlu olduğunu görünce, “sitemizin misyonu” icabı tanıtıma bizler de katkı verelim istedim. İşte aşağıda yayınladığımız yazının amacı da “Şimdi Evimdeyim” isimli bu güzel kitabı mümkün olduğunca daha çok insanın bilmesine katkıda bulunmak en yalın ifadeyle… Yazının önemli bölümleri de URLAETKINLIKLERI.com isimli siteden alındı zaten – umarız çok kızmazlar bizlere 🙂

İlgili websitesindeki yazıda şöyle bahis ediliyor yazar ve kitaptan:

Yöresel lezzetler ve yaşam üzerine yazdığı yazılarla tanınan Mehtap Süner Susuzlu, Urlalıların yakından tanıdığı bir isim. Urla’da düzenlenen birçok festivalde emeği geçen, katkı sunan bir yazar .

Mehtap Süner Susuzlu kitabını, “İnsan öyküleriyle uzanırmış geleceğe. Ben de öykülerimde sakladığım geçmişi, geleceğe “Şimdi Evimdeyim” ile taşıdım” sözleri ile anlatmış.

Oyuncu, yazar Ercan Kesal ise kitaba şöyle tanıtıyor;

Hitit yazısını çözmek için yıllarca uğraşan arkeologlar sonunda, yazanın da, yazanın ulusunun da binlerce yıl önce kaybolduğu tablet yığınından şu cümleyi buldular: “Nu ninda-a nezzatteni vadar-ma ekutteni.”

Tarihte çözülen bu ilk Hititçe cümlenin anlamı neydi biliyor musunuz? “Şimdi sen ekmek yiyeceksin, sonra da su içeceksin…”

Toplum insanların birbiriyle kurduğu ilişkilerden oluşan bir organizmadır. Kültür ise, bu insanların dünyayla kurduğu ilişkilerin sonucudur. Kültürü dünyayla kurduğumuz ilişkilerin sonunda elde eder ve geliştiririz. Böylelikle bir düzen yaratır, birikim sağlar ve hafıza oluştururuz.

Yemek de dünyayla kurduğumuz bir ilişkidir; üstelik en güçlülerinden. Sadece ve tek başına besin tüketmenin bir aracı ya da tarifi değildir. Hafızamızdır, düzenimizdir, birikimimizdir. C. L-Strauss, “Bir toplumun yemek pişirme yolu, bilincinde olmadan yapılarını tercüme ettiği bir dil gibidir” derken galiba bu gerçeğin altını çiziyor.

Mehtap Süner Susuzlu “Şimdi Evimdeyim” deki öyküleriyle, bize bu yalın gerçeği bir kez daha hatırlatıyor. Her öyküye sızmış iç sızısıyla, bitmeyen özlemi ve hayata duyduğu inançla. “Şimdi Evimdeyim”, memleket hasreti, çocukluk ve yemek bahane edilerek, geçmişin hüzünlü ve masum koridorlarında yapılan meraklı bir yolculuk. Okurun içini titreten bir yolculuk…

Biz de yazarın bu yeni kitabının başarılara vesile olmasını diliyor ve buradan sevgi ve selamlarımızı yolluyoruz…

Editör

Like it? Share it!