Yenikapı Tiyatrosu.. Seferihisar’da Teos Sanat Kampı ve Tiyatro Etkinlikleri Şöleni
YENIKAPI-TIYATRO-1Sakin şehir Seferihisar gerçekten de sanırız Türkiye’de en yoğun etkinlik takvimine sahip yerleşim yerlerinin başında geliyordur.. Her ne kadar adının başında “sakin şehir” ünvanı olsa da..

İşin güzel tarafı şu ki bu etkinliklerin çoğu sanatla ilgili olanlar, her ne kadar spor ve diğer bazı alanlar da oluyorsa da zaman zaman…  Bu özellik de binlerce yıl önce zamanının sanatçılar şehri olarak bilinen TEOS medeniyetinin bu topraklarda kurulmuş ve yaşamış olmasıyla çok iyi eşleşiyor zaten…

Evet daha bugün YARATICI YAZARLIK MERKEZİ CHP Genel BŞK KILIÇDAROĞLU tarafından yine Seferihisar’da açılmışken aynı gün başka önemli bir etkinlik daha başlıyor; Sığacık yolu üzerinde TEOS SANAT KAMPI denilen mekanda bir “TİYATRO KUMPANYASI” etkinliklerine başlıyor…

Öncelikle söz konusu etkinliklerin 4 gün süreceğini, gündüzler workshop ve başka faaliyetler şeklinde Teos Sanat Kampında, akşamları ise saat 21:00 den itibaren Sığacık Kaleiçi’nde olacağını ve ücrete tabi olmadığını belirtelim.

Biraz da bu etkinliği yapan gruptan bahsetmek gerekirse şunları görüyoruz, daha doğrusu kendilerini aynen aşağıdaki gibi tarif ediyorlar YENİKAPI TİYATROSU grubu;

“Oyuna alınmayanların, öteki olduğu için dışarıda bırakılanların yeni bir kapısı olarak kuruldu Yenikapı Tiyatrosu.

YENIKAPI-TIYATROSUKurulduğu günden bu yana, tiyatroların eylemli birlikteliği için mücadele etti ve dayanışmayı sağlamak için kurultaylar, çalıştaylar düzenleyerek, Türkiye Tiyatrolar Birlliği’nin kurucuları arasında yer aldı. “Yetmez, örgütlerde birleşmeli” diyerek çalışmalarını sürdürdü. Çatı yapılanmaları için birçok girişimde bulunan Birlik, sonunda en önemli araçlarından biri olan Tiyatro Platformu’nu yarattı.

Sadece eylemlerde değil, her an sokaklarda insanların hayatına ‘pat’ diye girebilmenin yollarını aradı. Pazarlardan, köylere bir çok kentte aniden sokak tiyatrosu biçiminde insanlarla buluştu.

Köylerde ve emekçi semtlerinde festivalleri mücadelesinin ana hedeflerinden biri yaptı. Seferihisar, Bademler, Dikili, Limanköy (Kırklareli), Mordoğan köylerinde ve Çeşme’de Festivaller düzenledi hala da düzenlemekte. Bu yaz 8.’si hayata geçecek Türkiye Tiyatro Buluşmaları, var olan festivallere pratik bir eleştiri olarak yola çıktı ve biçimiyle bir çok festivalin içeriğini değiştirmekle kalmadı, yenilere de ilham kaynağı oldu. Çadır kamplarında ağırladığı yüzlerce sanatçı ve adayı, mesleğin, başka sanat disiplinlerinin YENIKAPI-TIYATROSU-3ve siyasetin önemli isimleriyle buluşarak tartışma ve gelişim imkanı yakaladı.

Çeşme, Dikili ve Seferihisar’da Film festivalleri hayata geçti. Şiirden öyküye, müzikten heykele, tiyatrodan baleye; dışarıda bırakılanlar araladığımız “Yenikapı’da” yazılarını ve mücadelelerini bizlerle paylaştı. Kurduğumuz web sayfası 9. yılımızla birlikte bir haber-fikir paylaşım sitesine evrildi. Sokağın çocukları 9 yıldır aralıksız sınıfın “güzel”ine dair tartıştı, üretti ve üretmekte.”

Evet 11, 12, 13 ve 14 Ağustos günleri tiyatro grubunun workshop ve diğer faaliyetlerinden TEOS SANAT KAMPI’na  gidip yararlanabilir, grubu akşam Kaleiçi’nde izleyebilir ve Pazar günü de yine Kaleiçi’nde İLKAY AKKAYA konserini dinleyebilirsiniz.. Dedik ya SEFERİHİSAR “sakin şehir” ama özellikle sanat etkinlikleri açısından “bayağı” bir hareketli şehir …

Biz de bu vesile ile kendilerine Seferihisar’da böyle önemli bir etkinlik sergiledikleri için ve TEOS SANAT KAMPI’na da bu etkinliğe evsahipliği yaparak katkıda bulunmalarından dolayı naçizane teşekkürlerimizi iletiyoruz buradan.

Editör

TİYATRO GRUBUNUN WEB SAYFASI

TEOS SANAT KAMPI FACEBOOK SAYFASI

Like it? Share it!