Yine bir doğa felaketi ülkemizi vurdu; İzmir bölgesi’nin ciğerleri yandı yine
Yaz geldi ve orman yangını felaketleri yine birbiri ardı sıra gelmeye başladı… Benim “gelişmiş” (??) vatandaşımın umurunda mı Türkiye’nin ciğerleri cayır cayır yanmış? Yoo… Onun umurunda olan şeyler belli; Sülalesini alsın, gitsin “mangal” yapsın cennet gibi yeşilliklerin içinde… Çekirge gibi her tarafı tahrip etsin yine sülalece… Cazır cazır yaktığı etleri hapur hupur mideye indirsin… “Ooohh var mı bundan alası? Yaşamak dediğin de bu değil midir zaten?” Değil mi benim “gelişmiş” vatandaşım…

O da olmadı, orman kenarından geçerken yanan sigarasını atıversin yola ve o sigara gidip (hem de bu sıcaklarda) bir alev topuna dönüştürüversin cennet gibi bir ormanımızı… Adam da haklı hani; Arabada “lanet olasıca” izmaritini atacak yer yok ki kardeşim… Ne yapsın şimdi adam, arabayı mı kirletsin, izmariti daha kolay olan ve sonra temizlik istemeyecek olan dışarıya atmak varken? “Ama orman yanıyor” mu dediniz? O başka iş canım, adam bilerek yapmıyor ki yani, kaza işte…

Evet bu hiciv kısmını atlarsak (ki ne yazık ki maalesef gerçeğin tam da kendisi esasında) Türkiye’nin ciğerleri yanmaya başladı yine, yazın gelişiyle birlikte… Son olarak da dün İzmir’in Menderes ilçesine bağlı kırsal Deliömer Mahallesi yakınlarında orman yangını çıktı. 50 hektarlık alanda etkili olan yangını söndürmek için çalışmalar büyük çabalarla sürdü… Yine birçok “canım” zeytin ve meyve ağaçları telef oldu maalesef… Söndürme çalışmaları gecenin geç saatlerine kadar sürdü ve yangın saat 23:00 itibariyle devam ederken ilgililerce yaklaşık 200 hektarlık alanın zarar görmüş olabileceği tespiti yapıldı…

Yangınla ilgili bazı ayrıntılar da şöyle;

1 Haziran Cumartesi öğle saatlerinde, Menderes İlçesi ile eskiden belde olan Gümüldür arasında kalan kırsal Deliömer Mahallesi yakınlarında, belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. İzmir’e içme suyu sağlayan Tahtalı Barajı’nın da karşı tarafından bulunan bölgedeki yangını söndürmek için İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Alevlere 50 arazöz, 300 orman işçisi, 3 helikopter ve 2 uçak ile müdahale edildi. Yaklaşık 50 hektarlık bozuk orman ve ormanlık alanda etkili olduğu belirtilen yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürdü. Hava ekipleri yangını söndürmek için barajdaki sudan faydalandı. Bu arada yangın nedeniyle bazı enerji nakil hatları zarar görünce Menderes, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Konak bölgesinde sular kesildi. Menderes, Gümüldür ve Özdere bölgelerine elektrik de verilemedi. Yangının sönmesi ve soğutma çalışması sonrası TEDAŞ hatta elektrik verebildi.

Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesi yetersiz kalınca, Manisa, Balıkesir, Aydın ve Muğla illerinden de takviye ekipler bölgeye sevk edildi. Alevlere 6 helikopter, 4 amfibi uçak, 100’e yakın arazöz ve yüzlerce orman işçisiyle müdahale edildi. İzmir itfaiyesi de çalışmalara destek verdi. Söndürme çalışmalarına katılan ekipler, sarp kayalıklardaki ormanlık alana müdahale yerine, genişlemesini önlemek için belli noktalarda önlemlerini arttırdı. Bu arada Menderes-Gümüldür karayolundaki trafik akışına da izin verilmedi.

Elektrik dağıtım şirketi TEDAŞ, barajın kuzeyindeki bir hattan enerji sağlayınca pompalar, saat 18.30’da tekrar çalıştı. Kente su verilmeye başlandı. Menderes’in Gümüldür, Özdere gibi sahil kesimlerinde ise elektrik kesintisi sürdüğü için uzun süre su verilemedi.

İzmir’in Menderes ilçesinde, ormanlık alanda çıkan yangını 8 saat geçmesine rağmen söndürme çalışmaları devam ederken, onlarca zeytin ve meyve ağaçları yangın nedeniyle zarar gördü.

Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarındaki makilik alanda yangın çıkan yangın hala kontrol altına alınamadı. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına 5 helikopter, 5 uçak, 300 orman işçisi, 300 arazöz veiş makinesi müdahale ederken, yangın 100 hektarlık alanda etkili oldu.

Yangını söndürme çalışmaları saat 23:10 itibariyle devam ediyordu. Havaların kararmasıyla birlikte havadan müdahale durdurulurken, Orman Bölge Müdürlüğü ile itfaiye ekiplerinin ise karadan müdahalesi sürdü. Yangında en az 200 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

Like it? Share it!