Yunan Adaları Ege sahillerinden ucuz mu?
Son zamanlarda toplumda (en azından tatilciler arasında) “Yunan Adaları Ege sahillerinden çok ucuz” söylemi sık sık duyulmaya başlandı..

Sosyal medyada bu konuda paylaşımlar bollaştı ve insanlar Türkiye’de ödedikleri hesabı, Yunan adalarında ödeyecekleri miktarla karşılaştırmaya başladılar..

Örneğin “Yunanistan’ın Skyros Adası’nda 4 kişi, ıstakoz ve 1 şişe şarap sipariş ettikleri masadan 100 Euro hesap ödeyerek kalkabiliyor..  

MIKONOS

MIKONOS

Diğer taraftan Ege’de bir restoranda 450 TL’ye ancak bir şişe yerli şarap içilebiliyor” gibi kıyaslamalar turizmcilerimizin başını bayağı ağrıtıyor…

Bize sorarsanız maalesef kısmen de olsa hakikat payı yok değil.. Tabii ki bu ifade “adam gibi, dürüst” çalışan müesseseleri kapsamıyor.. Ama “”bir tuttum mı icabına bakarım” zihniyeti de maalesef oldukça yaygın ve bu da yerli olsun yabancı olsun turisti soğutmaya, kaçırmaya yetiyor..

İnsanlar, bir restorana ilk defa girerken korkuyorlar “acaba soyulur muyuz” diye.. Gerçek bu.. Tabii, temizlik, hijyen ve kaliteden bahsetmiyoruz.. O da apayrı bir konu..

Bizim turizmcilere göre elmalar ve armutlar karıştırılıyor (ne demekse bu durunda??)

İşin gerçeği şu; Son dönemdeki kriz sonrası iyice ucuzlayan Yunan adaları bizim turistler için de gerçekten de cazip bir yer olup çıkmış durumda..

Hele hele Türkiye’de 70 TL karşılığı bir çorba içiliyorsa bazı yerlerde durup bir el insaf çekmek lazım.. Hangi vicdandır bu fiyatı çeken.. Adama “YUH” derler (en kibarcası)..

Konuyla ilgili uzmanlar şu yorumları yapıyorlar. Okuyun da, makul bulup bulmamak size ait olsun.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel: “İki ülke arasındaki kıyaslamanın yanlış olur. Servis kaliteleri arasında büyük farklar var. Yunanistan’da masa örtüsü olmadan serilen gazeteler üzerinde tek tabakla yemeklerini yiyorlar. Oradaki işletmeler genelde aile işletmeleri oldukları için servis kalitesine çok önem vermiyorlar.

Yunanistan’a daha çok okyanuslardan ve Uzakdoğu’dan balık geliyor. Türkiye’deki istakoz ve balıkların hepsi yerli, lezzet ve kalite farkı var. İçki fiyatlarındaki fark da Türkiye’deki yüksek vergilerden kaynaklanıyor”…

Bilmem tatmin oldunuz mu?

24.08.2013
Editör

MİKONOS ADASI HAKKINDA (İNGİLİZCE)

VİDEO

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code