4 Ağustos Perşembe günü bayrakları kapıp demokrasi kutlaması için İzmir Gündoğdu Meydan’ındayız

GUNDOGDU-MITING

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün üzerinden iki haftayı aşkın zaman geçti ama artçı sarsıntılar devam ediyor ve bu arada birbiri ardı sıra demokrasi ve cumhuriyet mitingleri yapıla duruyor.

İşte bunların en önemlilerinden bir tanesi de 4 Ağustos 2016 Perşembe günü İzmir Gündoğdu Meydanı’nda CHP tarafından gerçekleştirilecek olan “Cumhuriyet & Demokrasi” Mitingi. Yalnız bu mitingin çok önemli bir özelliği de var; İlk defa Ak Parti seçmenleri ve HDP sempatizanları da bu mitingde CHP seçmeni ve taraftarıyla birlikte olacak.

Tabii ki demokrasi ve değişik görüşlü vatandaşların kaynaşması birbirlerine tahammül ve empati sınırlarının genişlemesi ve dolayısıyla iç barışın sağlam bir hale gelmesine katkısı açısından çok önemli bir olay.

CHP tarafından 4 Ağustos Perşembe günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ne kentteki diğer siyasi parti temsilcileri de katılacak. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, mitingde parti amblemleri ve flamalarının olmayacağını, henüz resmi davette bulunmasalar da darbelere karşı yapılacak mitinge diğer siyasi partileri de çağırdıklarını açıklamıştı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılacak büyük buluşmaya, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve HDP İzmir İl Eş Başkanı Mahfuz Güleryüz de katılmayı düşündüklerini belirtti. Delican, “Demokrasi adına yapılan bir mitinge katılmamız kadar doğal bir şey olamaz. Demokrasi adına yapılan her etkinliğe katılırız. Davet edildik ya da edilmedik diye sorgulamayız bile” derken, MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş ise CHP’den resmi davet gelmediğini, MHP olarak mitinge katılma kararı almadıklarını söyledi.

Muhtemeldir ki o gün meydan dolup taşacak CHP sempatizanı vatandaşlarla. Yine de siz siz olun işiniz gücünüz olsa da ne yapıp edip mitinge gidin ve Türk bayraklarınızı sallayıp desteğinizi tam anlamıyla verin. Bunu yapın ki hükümet ve fahri genel başkanları da demokrasiye esas – olması gereken şekilde ve medenice – sahip çıkanların kim olduğunu bir kere daha görsünler.

Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code