AKARCA … Ege’de güzelim bir belde.. “Mavi Bayraklı” deniz ve oksijen deposu bir cennet


Seferihisar ilçesinin (ki Türkiye’nin ilk cittaslow şehridir) Akarca isimli bir beldesi vardır.. Yakın zamana kadar hak ettiği ilgiyi bulamamış olan.. Esasında Akarca sakinlerine sorarsanız “İyi ki de bulamamış” derler.. Zira, bu beldemiz o kadar sakin ve huzurludur ki, insan burada gerçekten de kafasını ve vücudunu çok güzel dinlendirebilir..

Akarca, Seferihisar’a 4 km mesafede deniz kenarında bir beldedir (semt demek  daha da uygun hatta).. Plajları mavi bayraklı ve havası mis gibi temizdir.. Oksijen deposudur..


Halkı (ki her sene yazlığa gelirler buraya) gürültücü ve taciz edici değildir genellikle.. Sokakları vızır vızır arabalarla dolu değildir – Yazın en hararetli zamanında buraya 3-5 günlüğüne gelen misafirlerin (diyelim) yarattığı hareket ve telaş hariç olmak üzere 🙂

Akarca, lüks bir belde de değildir Çeşme ve benzerleri gibi.. Sokakları kıyıları için çok bakımlı kelimesini bile kullanamayız… Tabii bu noktada Seferihisar Belediyesini de azıcık sitemle anmak lazım.. Zira belediye maalesef Seferihisar ve “özellikle de turistik marka haline getirmeye uğraştığı Sığacık beldesine gösterdiği ilgi ve itinayı” Akarca’dan esirgemektedir yıllardır – bizlerin ve  bu semtte yaşayanların bizzat gözlem ve izlenimlerine göre… Haksız da değildir böyle düşünenler zira elektrik direklerinden tutun da yollardaki çukurlara kadar biraz üvey evlat muamelesi görmektedir sanki Akarca.. (BÜYÜK RESİM İÇİN RESİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYIN)


Fakat doğaldır Akarca.. Bozulmamıştır.. Doğanın içinde olduğunuzu hissedersiniz neredeyse her mevkiinde.. ki bu avantaj bugün çok az yerde mevcuttur artık… Üstelik bu güzelim ve huzurlu beldede ev fiyatları da çok roketlemiş değildir hani.. Sitede, bahçe içinde 2 katlı evi – hem de denize 50 metre mesafede 80-100 bin dolar civarında alabilirsiniz.

Diğer taraftan Akarca’dan merkeze yaklaşık 6-7 km bir yol vardır ki bu da 5-10 dakikayı geçmez vasıtayla. Dolmuş seferleri ise yazın oldukça sıktır, saatte bir gibi… Ayrıca, bu yörede elektrikli motosıkletler de bayağı yoğun kullanılmaktadır.

AKARCA-1708-4
Burada oturan insanlar genellikle cuma günleri Seferihisar’daki sebze pazarına giderler… Pazar günleri de Sığacık Pazarı’na gitmek genellikle adettendir… Akarca’da sahil boyu 3-5 tane kafe mevcuttur arkadaşlarınızla birşeyler içmek sohbet etmek için ve tabii ki marketler.. Fakat esas ihtiyaçlar için Seferihisar merkeze inilir..

Akarca, güzel yerdir velhasıl.. Yaşanacak yerdir 🙂

Editör

AKARCA-LARGE

AKARCA VİDEOLARI İÇİN TIKLAYIN

2 thoughts on “AKARCA … Ege’de güzelim bir belde.. “Mavi Bayraklı” deniz ve oksijen deposu bir cennet

  • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 00:41
    Permalink

    Eşim ve ben de Akarca’yı geçen sene duyduk.. Orada 15 gün kaldık ve hakikaten de mutlu olduk.. En güzel tarafı da yollarda trafik namına nerdeyse birşey olmaması.. Tabi İstanbul gibi büyük şehirden gelince bayağı farkediyor.. İmkanımız olursa biz de bir yazlık almak istiyoruz..

  • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 08:33
    Permalink

    Evet Akarca’nın denizi ve havası harika.. Ama gençler için çok da fazla bir eğlencesi yok.. Kafe vs.. Yalnızca sahilde birkaç tane var.. Sığacık tarafına gitmek gerekiyor onun için.. Amai annem babam çok sevdiler..

Yorumlar kapatıldı.