Akarca’da yapılması düşünülen balıkçı barınağı projesinin iptali için çalışmalar

Bilindiği üzere Akarca’da bir balıkçı barınağı projesi yapılması söz konusu epeyi zamandır. Burada bayağı büyük bir projeden bahsediyoruz yüzlerce metre uzunluğunda olan alandan. Böyle bir proje tabii ki çevrede ciddi doğa değişikliğine neden olabilme potansiyeline sahip olarak görülüyor. Halbuki Akarca gerçekten de doğal güzelliklere sahip bir belde.

İşte bu durum burada yaşayan sakinleri son derece rahatsız edince biraz geç kalmış olmakla birlikte Hakan Tüte ve Şaban Başağaç isimli 2 sakin önderliğinde söz konusu barınağın yapılmaması yani projenin iptali için uğraşı başlatıldı.

İlk başlarda durum oldukça umutsuz görünüyordu zira halk deyişiyle atı alan Üsküdar’ı geçmişti. Fakat zaman içerisinde olaylar lehte gelişince Akarca dışından bazı arkadaşların da değerli fikirlerinden faydalanılarak yerinde hamleler yapıldı ve projeyi durdurmak için deneyimli bir avukat kanalıyla kanuni müracaat gerçekleştirildi. Bundan sonra mahkeme yolu da açılmış oldu muhtemelen ve gönül arzu ediyor ki bu gayretler neticesinde Akarca beldesine söz konusu devasa barınak (neredeyse bir liman) yapılarak buranın güzelliği ve doğallığı bozulmasın.

Bu mücadelede en baştan beri önderlik eden Hakan Tüte ve Şaban Başağaç beylere, bu konularda önemli fikirler beyan eden Levent Erçin’e özellikle teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum.

Tabii ki toplantılara katılarak bu arkadaşlardan desteğini esirgemeyen diğer Akarca sakinlerine, Doğa Sanat Felsefe derneğine, avukat için vekalet veren ve maddi destek sağlayan sakinlere ve bu çalışmalara bir noktadan sonra dahil olup özellikle vekalet toplanması konusunda ve basinda haber şeklinde yer almasını sağlayarak önemli destek veren Akarcayı Koruyanlar Platformu üyelerine de samimi takdir ve teşekkürlerimizi iletmek gerekir şüphesiz.

Bununla beraber ilginç olan husus şu görünüyor ki tek bir Akarca için 2 tane değişik grup oluşmuş durumda an itibarıyla. Halbuki sonradan bu uğraşa katılmış olan değerli arkadaşların da daha önceden zaten mevcut olup değerli çalışmalar yapmış ve yol almış olan gruba dahil olmamaları için bir neden de görünmüyor doğrusu. Tabii ki ileride kurulacak bir dernek yönetiminde söz sahibi olmak vesaire gibi doğal idealler yani hedefler olabilir. Fakat en önemli mesele olan barınak projesi iptal edilene kadar ikili yapı şeklinde değil de tek çatı altında gayret göstermenin daha yararlı olabileceğini düşünüyoruz. Diğer bir ifadeyle iki ayrı grup olarak faaliyet göstermenin nasıl bir motivasyonla tercih edilebileceği konusunda net bir fikir sahibi olmak zor görünüyor.

Netice olarak inşallah gayretler netice verir ve balıkçı barınağının Akarca beldemize yapılması önlenerek doğanın ciddi şekilde zarar görmesi ihtimali de bertaraf edilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code