Akarca’nın mavi bayrak plajları ve senelerdir hal yoluna konamayan atık su arıtma problemleri

by Editor | Cumartesi, Eki 17, 2020 | 508 views
Bu satırların yazarı yaklaşık 10 yıldır Akarca’da devamlı ikamet etmekte. İstanbul’dan buraya taşınırken “havası temiz, sukuneti bol , bahçeli evleri olan ve de mavi bayraklı plajlara sahip bir belde” tarifine tav olarak memleket değiştirdi. İnsan elini vicdanına koyarak değerlendirdiğinde gerçekten de Türkiye’de birçok yerden ve de özellikle de büyük şehirlerde deneyimlenen yaşam kalitesinden daha iyisini burada bulmak mümkün diye düşünebilir – dikkat her türlü teknoloji, alışveriş imkanları gibi hususlardan bahsedilmiyor burada. Yaşam kalitesi kavramı mutlaka kişiye göre değişebilir ama huzur, temiz hava, deniz vesaire gibi faktörleri önemseyenler için buradaki yaşamın daha kolay ve rahat olduğunu kabul etmek mümkün olsa gerek.

Tabii ki bu satırların yazarı buraya taşındığından beri bir santim bile ilerlemeyen eksik hizmetler mevcut hala maalesef – ki bu noktada belediye ve ama esas itibarıyla Seferihisar Belediyesi’nin yıllarca başkanlık koltuğunda oturduktan sonra kendini İzmir’deki makama terfi ettirmeyi başarmış olan kişi sitemle anılmayı hak etmektedir.

Güzelim bir mahalle olan Akarca’da eksikler gerçekten de oldukça çok ve iyi ki son zamanlarda birkaç fedakar arkadaşın gayretiyle mahalle sakinleri kıpırdamaya başladılar ve sanılır ki mevcut belediye başkanı da bu hareketlenmeye karşı kayıtsız kalmayarak eksikleri kapatma yönünde ciddi destek verecek – en azından son zamandaki görüşmelerden çıkarabildiğimiz bu tahmin. Fakat öyle bir esaslı konu var ki, muhtemelen mevcut belediye başkanı beyefendinin gücünü bayağı bir aşıyor gibi: Denizimizin temizlik durumu.

Evet, her ne kadar her yıl bir takım analiz neticeleri vs. paylaşılıyorsa da hani deriz ya “Hatice’ye değil neticeye bak” diye zaman zaman bazı noktalarda ciddi kirlenmelerin olduğu tespit ediliyor. Aynen pek yakında, İZTUR bölgesinde resimli, videolu hatta röportajlı olarak tespit edildiği üzere – ki bu durum bazı yerel gazete vs. ve tabii Facebook sayfalarında paylaşıldı.

Şimdi buradaki mesele şöyle: Neyin eksik veya yetersiz olduğu biliniyor ve yine herkesçe malum ki bu eksiği tamamlamaya Seferihisar Belediyesi’nin – zaten finansal açıdan sıkıntıda olduğu söyleniyor daha önceki yönetimin bıraktığı borçlar sayesinde – gücü yetecek gibi görünmüyor katiyetle. Pekiyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor bu arada? İşte soru bu.

Şimdi herkes dört gözle bekliyor. Bu ilçe sayesinde şu anda oturduğu koltuğa kavuşmuş olan muhterem Başkan beyefendi acaba ne zaman ve de en az o kadar önemli olmak üzere nasıl el atacak bu olaya? Ortada dolaşan paylaşımlardan çıkardığımıza göre konuyla ilgileneceği umudu var gibi sanki.

Şimdi burada “efendim bütçemiz yok devlet yapsın” filan gibi mazeretler geçersiz olur bizce. Neden mi böyle yazıyoruz? Lütfen İstanbul’a ve Saygıdeğer Ekrem İmamoğlu’nun yaptıklarına bir bakınız. Hem de hükümetin ve Belediye Meclisinin her türlü engellemesine rağmen.

Bu bakımdan ve özetle dememiz odur ki şimdi burada yaşayan herkes İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bu olayla ilgilenirmiş gibi yapmasını değil de gerçekten ilgilenmesini yani el atıp halletmesini bekliyor. Aynen İmamoğlu gibi, ki böylece Seferihisar ve özellikle de Akarca’ya olan borcunu az da olsa ödeme şansını iyi kullanmış olsun… Yani, buradaki insanlar da hakkını helal etsinler…

Ne demişler? “Geç olsun, güç olmasın”… Değil mi?

Sevgiyle ve özellikle “farkındalıkla” kalınız.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code