Akdeniz Suluboya Festivali sona erdi

 

Seferihisar Belediyesi ve Uluslararası Suluboya Derneği (International Watercolor Society) tarafından düzenlenen Suluboya Festivali tamamlandı. Festivalin bu yıl ki amacı günümüzde bölgemizde ve tüm dünyada en hassas konu olan barışın sağlanmasına, dünyadaki tüm milletlerin insanlığın ortak dili olan sanat yoluyla bir araya getirilmesi olarak açıklandı.

Seferihisar Sığacık’ta 550 sanatçının binin üzerinde eseriyle katıldığı festivali binlerce kişi ziyaret etti.

“Akdeniz Suluboya Festivali”nde yaptığı Atatürk portresi ile İsmail Erdoğan en çok ilgiyi çekti. Portrenin yanı sıra gaz maskesi takmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

suluboya-festivaliFestivalin ilk gecesi İzmir Pop Orkestrası’nın şenliğe katılan sanatçılar ve ziyaretçiler için verdiği konser ile son gün Nazım Hikmet Ran’ı anma gecesinde düzenlendi. Gala gecesinde Akarca Teos Ormancı Tatil Köyün’de düzenlenen yemekte Pakistan’dan gelen sanatçılar Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden’e, Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, Suluboya Derneği Başkanı Can Berktaş ve yardımcısı Canip Taşkıran’a Pakistan’da bin 800 yıldan beri kullanılan Pakistan keteninden yapılan Paşmina hediye etti.

Belediye Başkanı Tunç Soyer, akşam yemeğini Pakistan Sufi inanışına göre bronz bir zil çalarak başlattı. Soyer, aynı hafta sonu içerisinde iki büyük uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Hem Cittaslow Genel Kurulu, hem de Suluboya Festivali’ni yapmayı başardık.  Tarihte ilk sanatçılar birliğinin kurulduğu Teos topraklarında, sanat ateşini tekrar yakmak hem çok güzel hem de Teos için iade-i itibar oluyor” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code