Belediye’ye duyurulur: Yaz bitti, Seferihisar’da kedi köpek sefaleti yine başladı

Yaz bitti ve yazlıkçılar evlerine döndüler

Olan en çok sokak hayvanları ve özellikle de kediciklere olacak gibi görünüyor bu kış da. Zira, yaz mevsiminde nüfus kalabalık olduğundan en azından birçok VİCDANLI insanın bu hayvanların yemek bulmasına katkıda bulunma şansı artıyor… Hatta suları da eksik edilmediğinden bu zavallı hayvanların bu anlamda sıkıntısı az oluyor en azından.

Fakat kışın durum tersine dönüyor ve pek fazla insan kalmadığı için yazlık yerlerde hayvanlar yemek bulmakta ciddi şekilde zorlanıyorlar. Allah’tan Akarca gibi bölgelerde devamlı oturan bazı vicdanlı insanlar mama vs tüketimini arttırarak bu açığı kapatmaya çalışıyorlar.

Pekiyi bu yeterli oluyor mu? Tabii ki hayır, asla olmuyor ve birçok hayvan deyim yerindeyse telef oluyor veya yemek ararken araba vs altında ezilip ölüyor.

Bütün bunları önlemek de yalnızca vatandaşın olanaklarıyla imkansız görülüyor. Zira bu hayvanlar aşırı şekilde çoğalıyor. Pekiyi çare nedir? Çare, hiç şüphesiz ki bunları kısırlaştırmadır. Kim yapmalı bunu, hayvan dostları mı yalnızca? Bir kısırlaştırma ameliyatı (ilçede) 100 TL den daha fazlaya mal oluyor bildiğimiz kadarıyla fiyatlar artmadıysa yani. Bütçe yeter mi o kadar hayvana, tabii ki hayır. Pekiyi esas iş kime düşüyor dersiniz?

Tabii ki burada belediye devreye giriyor. Daha doğrusu giremiyor bir türlü. Belediyenin bir veteriner departmanı olduğu biliniyor. Pekiyi bu departman ne kadar verimli çalışıyor acaba, bakan veya kontrol eden var mı? Bu soruya cevabı ancak yetkililer vermeli. Ama bizim bildiğimiz bir şey var ki, bu sokak hayvanlarıyla çok daha aktif şekilde ilgilenmeli belediye – tabii ki veteriner departmanı vasıtasıyla.

Yani, belediyenin veteriner bölümü vatandaşa “tut veya yakala getir” vs diyeceğine bir kendi ekibi olmalı ve vatandaşın ihbarı üzerine gerekli adrese gelip ağ vs kullanarak veya nasıl gerekliyse hayvanı tutup gerekli müdahaleyi yapmalıdır. Bilahare, hayvan iyileşince de aldığı yere bırakabilmelidir. Vatandaşa “Yakala getir” demek resmen topu taca atmaktır bize göre.

Umut edilir ki (umutlarımız hiç bitmez ya iyi ki) belediye ve yeni başkan İSMAİL YETİŞKİN beyefendi bu konuya daha ciddi ve hassas şekilde eğilir ve bu hayvanların sokakta resmen israf olmasına önemli ölçüde çözüm getirilmiş olur böylece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code