Bir pandemi yazısı: “Bu ekonomik zorluklar fırtınasında yolculuk nereye kısmet bakalım”

by Editor | Perşembe, Eki 15, 2020 | 470 viewsTürkiye özellikle ekonomi açısından tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşarken, ülke genelinde olduğu gibi Seferihisar ilçemizde de esnafın durumunun pek de parlak olmadığı anlaşılıyor – bizim naçizane gözlemimize göre tabii. Bu salgından önce ekonomi zaten gittikçe zorlanan ve de zorlayan bir tempoya girmişti hepimizin malumu olduğu üzere (yani enflasyon, TL nin değer kaybetmesi vs) salgın da bütün bunların üzerine resmen tuz biber ekti.

Her ne kadar hükümet yetkilileri tarafından zorda olan esnafa yardım vs şeklinde destek verildiği iddia ediliyorsa da sanırım herkes bu konuda yeterince gayret gösterildiği fikrini paylaşmayacaktır – özellikle diğer birçok Avrupa ülkesinde (ve ABD) yapılanlarla kıyaslandığında.

Tabii, bu durumun nedenlerinden biri de şüphesiz bugünler için elde tutulması gereken fonların başka alanlarda tüketilmiş olması diye düşünüyor birçok uzman.

Velhasıl, şu anda bile durumun çok da daha iyiye gideceğini göremiyoruz önümüze baktığımızda.. Yükselen döviz kuru (her ne kadar maaşımızı dolarla almıyorsak da), roketleyen enflasyon (ki en az %35 in üzerindedir) ve halkın özellikle de işsizliğin de katkısıyla zor durum da olması gibi faktörler nedeniyle…

Gerçekten, tam da “Allah sonumuzu hayır etsin diyecek bir tablo içerisindeyiz. Tabii bu tablonun içinde, yönetimin bugüne kadar ki yanlış planlama (eğer varsa) ve uygulamalarının da çok büyük payı var ve bunlar pek de değişecekmiş gibi de görünmüyor doğrusu (maalesef).

Vatandaş dertli zira hayat pahalılığı tam gaz – üstelik işsizlik roketlemiş durumda. Esnaf dertli zira dükkanı neredeyse siftahsız kapatanlar bile var. Dedik ya, işimiz zor yani tam Allahlık…

Onun için “Allah yardımcımız olsun” …

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code