“Citta Slow” (sakin şehir) nedir?
CITTASLOW, 1999 yılında İtalya’da kurulmuş bir harekettir. Kelime kökeni İtalyanca “Citta (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır. Yavaş Hareketi’nin bir parçası olarak bilinmektedir. İtalya’nın Toskana eyaletinin Chianti şehri ilk sakin şehirdir.

CITTSLOW DEYİNCE NELER ANLAMALIYIZ?

Buradaki ANA FİKİR,

– Şehirlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleridir.

– Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır.

– İnsanların kendi sağlıklarını ön planda tutmalarıdır. Bunu gerçekleştirmek için, hava, gürültü, ışık ve elektromanyetik kirliliklerin sürekli kontrol edilmesi ve sağlığı tehdit et­meyecek boyutta tutulmasıdır. Çöp toplama saatlerinden ilaçlamaya kadar birçok konuda önlem almak ve uygulamaktır

– Diğer taraftan, yerel üreticileri desteklemek ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturmak da bu konseptin önemli bir parçasıdır.

– Ayrıca, çevreye ve insana zararlı olmayan al­ternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesi bir citta slow yerleşim merkezinde olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Ama belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden “kendini farklılaştırmasıdır”.

Türkiye’deki Citta Slow’lar ;

Seferihisar (İzmir), Akyaka (Muğla), Gökçeada (Çanakkale), Taraklı (Sakarya), Yenipazar (Aydın), Yalvaç (Isparta), Perşembe (Ordu), Vize (Kırklareli)

TUNC-SOYER-CITTASLOW

SH-FACE-LOGO-smallSeferihisar’a Citta Slow ismi nasıl verilmiştir?

Yerel değerlere sahip çıkılması, bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla Yavaş Şehirler kavramı çerçevesinde bir ağ oluşturuldu. Yavaş Şehir olabilmek için çevre politikaları, altyapı, kentin dokusunun kalitesi, yerel üretim ve ürünlerin desteklenmesi, konukseverlik gibi kriterler gerekiyor.  Bu şehirlerin logosu olan salyangozu kullanabilmeye hak kazanan merkezler, düzenli olarak denetimden geçiriliyor.

Türkiye’nin
ilk, dünyanın 121. Citta Slow şehri Seferihisar bu ünvanı Seferihisar Belediye Başkanı TUNÇ SOYER‘in değerli çalışma ve katkıları ile almıştır. İtalya’da toplanan Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısına giden ve başvuru dosyasını sunan Başkan  TUNÇ SOYER ‘in bu girişimi sonrasında bu isteğin araştırılıp kabul edilmesiyle ilçe cittaslow ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Seferihisar (Merkez)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code