Covid 19 salgınına karşı mücadelede en etkin dezenfektanlar hangileri


Covid 19 dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, Türkiye’de bundan payını alacak şüphesiz ve almaya da başladı hatta. Medyada güvenilir kaynaklardan (doktor, kuruluş vs) aldığımız bilgilere göreşu anda resmi makamlar tarafından bildirilenden çok daha vahim durum.

Yani öyle görülüyor ki çok çok daha uzunca bir zaman kelle koltukta yaşamaya devam edeceğiz tam anlamıyla. Diğeer bir deyişle tam da “Allah’a emanetiz” 🙂

Yine de bu demek değil ki kendi tedbirlerimizi almayacağız; Yani, doğru dürüst maske takma, ellerimizi güzelce sabunlayarak yıkama, sosyal mesafeyi muhafaza etme ve de gerçekten de etkin dezenfektan bulundurma ve kullanma. İşte bu yazımızda hangi dezenfektanları kullanalım konusunda önemli bilgiler paylaşacağız.

“Covid 19 ve alınan tedbirlerde dezenfektan seçimi / Covid-19 ve alınan tedbirlerde dezenfektanlar”

Covid 19 la mücadelede alınan tedbirlerin başında maske mesafe ve hijyen gelmektedir. Dünya tıp aleminin fazlaca bilgiye sahip olmadığı bu virüs ve sebep olduğu hastalıktan korunmak için tüm devletler öncelikle sosyal izolasyona yani sokağa çıkma yasaklarına başvurdular. Birkaç aydan hayatımızdan çıkmayacağı anlaşılınca da onunla yaşamayı öğrenmeye ve kısıtlı da olsa her alanda günlük hayata dönüldü. İş yerleri, restorantlar, park ve bahçeler, oteller, spor aktiviteleri, seyahatler v.b yeniden başladı.

Peki bu aşamada ne yapacağız.

Bireyler olarak yine maske mesafe ve hijyen ön planda. Asıl yönetilecek alan, toplulukların bulunduğu yerlerin temizliği ve hijyenidir. Yine başlangıçta bulabildiğimiz her türlü temizlik maddesi kullanıldı. Bazıları ellerimizi bazıları kullanılan malzemeleri aşındırdı. En önemlisinden biri de doğaya verdiğimiz zararlar oldu. Şimdi daha seçici davranabiliriz.

Bazı kuruluşlar bunları dikkate alarak en kısa sürede virüslere ve bakterilere etkili doğada kolayca çözümlenebilen ( yıkımlanabilen) dezenfektanlar geliştirdiler. İşte PROFARM KİMYA’nın geliştirdiği Virbak TRIO isimli ürün de bunlardan biri.

Virbak TRIO; virüs ve bakteri kelimelerinin ilk hecelerinden ve çoklu etkisini belirlemek için de Trio kelimesinin yan yana gelmesinden türetildi. Virüs, bakteri, mantar ve sporlara karşı etkili geniş spektrumlu bir dezenfektan. Toz formda olduğundan, kolayca taşınabiliyor ve uzun süre bozulmuyor (çünkü toz). Ayrıca konsantre bir ürün olup, genel olarak 1/200 oranında sulandırılarak kullanılıyor. Daha az plastik ambalaj malzemesi kullanıldığından aynı zamanda doğa dostu.

Virbak TRIO isimli ürünün bağımsız uzman (ve yetkili) kurumlarca yapılan testlerinde 1/200 ‘lük sulandırma oranı ile kullanıldığı takdirde, virüslere karşı kişisel ve umumi alanlarda 1 dakikada etkin olduğu saptanmış bulunuyor.

Özellikle otel, okul, taşıt araçları, hastane klinikler gibi toplulukların bulunduğu yerlerin dezenfeksiyonunu yapan PCO firmalarının ve temizlik firmalarının bu ürünü tercih etmelerinde büyük fayda var. İşletmeler de çalışacakları bu tür hizmet kuruluşlarını seçerken etkili ve doğa dostu ürün kullanmalarını şartnamelerine koymalılar. Birçok sosyal sorumluluk projesi yapan firmalar bu konuya da özen göstermeliler. Bu da bir sosyal sorumluluktur.

Alınacak doğru tedbirlerle Covid-19’dan kaynaklanan kayıpları en aza indirmek en büyük hedef olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code