Ege’nin incisi tatil beldesi Sığacık’ta en güzel çiçekli ev nerede dersiniz? Söyleyelim Kaleiçi Fırın Sokakta

sigacik-ruellia-cicegi-1
RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN RESİMİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Türkiye’nin ilk “sakin şehiri” olan Seferihisar ilçesinin sahil beldesi SIĞACIK’ın ismi daha önce de dizi film filan gibi çeşitli vesilelerle duyulmuştu. Gelen şöhretle birlikte burada emlak fiyatlarının filan da uçtuğunu söylemekte fayda var tabii… Sığacık çok yakında yine gündeme geldi; Bu sefer de yetenekli mizahçı ATA DEMİRER burada OLANLAR OLDU isimi yeni filmini çavirmeye başladı zira. Zaten İzmir Büyükşehir Belediyesinin Seferihisar Belediyesine verdiği ciddi katkıyla beldenin KALEİÇİ denilen mahallesi – ki Osmanlı döneminden kalma evler ve sokaklarla hakikaten de kendine hastır – daha önce çok itinayla restore edilmiş ve sunduğu ambiyans itibarıyla görülmeye değer bir hale gelmişti. Üstüne üstlük pazar günleri kaleiçinden evlerin önünde açılan tezgahlarla kurulan ÜRETİCİ PAZARI da çevre illerden ve özellikle de İzmir’den pek çok sayıda ziyaretçini ilgisini uzun süredir çekmekte.

ÇOK GÜZEL EGZOTİK BİTKİLER İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Pazarda neler satılıyor derseniz, esas itibarıyla yörenin kadınlarının evlerinde hazırladıkları ürünler – ki giysi, hediyelik vesaire olmakla beraber ağırlık gıda oluyor – satılıyor burada. Bununla beraber maalesef ben ürettim diye Kemeraltın’ndan filan alıp satanlar da rahatsız edici sayıda mevcut, maalesef – ONUN İÇİN  DİKKAT.

Bu arada bu kısa girişten sonra bu yazıda esas paylaşmak istediğimiz nokta ise şöyle; Pazarın ana kapaısından giriyor insanlar genellikle ve sağa sola sapmadan dümdüz yürüyorlar (hani herkes birbirini takip eder ya biraz da) 🙂 Tabii bu sokak ana sokak oluyor ve orada tezgahları olanların da bayağı işine geliyor esas trafik orada aktığı için.

Halbuki ana kapıdan girer girmez hemen ilk sola sapmanızı öneriyoruz (köşedeki Mandalin Pansiyon sağınızda kalacak şekilde).  Neden mi? Çünkü bu sokak 130 no sokak (diğer adı Fırın Sokak) ve burada da ana arterde (yani sapmadan düz gitmeniz halinde) bulacağınız bütün yiyecekler mevcut. Ama esas başka hiçbir yerde olmayan çok özel bir EV var bu sokakta (yani Fırın sokakta)… Öyle bir ev ki önünden tesadüfen geçen herkesi durdurup mutlaka birkaç poz fotoğraf çektiriyor. Zira burası çiçeklerle sarmalanmış vaziyette müthiş hoş bir tablo çıkıyor ortaya.

sigacik-ruellia-cicegi-2
RESMİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Çiçeğin adı RUELLIA.. Her sabah açıyor ve akşam döküyor çiçeklerini.. Yani hergün yenileniyor. Resmen bir mucize gibi. Su ve güneş seviyor.. Kış aylarında çiçek vermiyor. Buduyorsunuz ve yaza tekrar fışkırıyor.

Bu sayfada bu güzel evin (daha doğrusu çiçekli halinin) resimlerini yayınlıyoruz.. Eğer siz de beğendiyseniz ve merak ederseniz Sığacık Pazarı’na geldiğinizde ana kapıdan girer girmez ilk sola dönün 50 metre ileride bu müthiş evi göreceksiniz.  Kimbilir belki fotoğraf veya video bile çekersiniz.

Keyifli seyirler..

SIĞACIK KALE İÇİ - RUELLIA ÇİÇEĞİ