Giselle Balesi İzmir’de seyirciyle buluşuyor

İzmir Devlet Opera ve Balesi bale tarihinde romantik akımın başyapıtı sayılan A.Adam’ın Giselle adlı iki perdelik balesinin prömiyerini Konak El Hamra’da sahneledi.
Prömiyere İzmir’in tanınmış isimleri katılırken iki perdelik gösteri yoğun ilgi gördü. Giselle, Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle sunulurken Şef Slavil Zdravkov Dimitrov yönetiminde gerçekleştirilen eseri, İZDOB Başkoreografı Serhat Nüfusçu sahneye koydu. Giselle, 7 Şubat’taki prömiyerin ardından 9 Şubat, 12 Şubat, 28 Şubat ve 2 Mart tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.
Konusu, büyük Alman şairi Heinrich Heine’ın “Almanya Üzerine” adlı kitabında anlattığı Wili’ler Efsanesi’nden alınan Giselle, Fransız besteci Adolphe Adam’ın (1803-1856) müzikleriyle ve ilk kez 28 Haziran 1841’de Paris’te oynanmıştır.
 
Giselle’de konu, birbirine zıt iki boyutlu olarak işlenmektedir. Eserde birinci perdede gerçekler anlatılırken, ikinci perdede gerçek dışı olaylar anlatılmaktadır. Kırsal yaşam biçimi ile olağanüstü dünyayı bir arada işleyen Giselle’de, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliği vurgulanmakta; aynı zamanda değişik dans stilleri kullanılmaktadır. Giselle balesinin konusu şöyle: Rhine yakınlarında bağlar içindeki bir köyde yaşamakta olan güzel Giselle, bir rastlantı sonucu karşılaştığı (köylü kılığındaki) Kont Albrecht’e aşık olur. Ancak Giselle’e köyün delikanlılarından Hilarion da aşıktır… Kont Albrecht, bir başka asilzade kızı ile nişanlı olduğu halde bunu saklamaktadır… Gerçekler ortaya çıkacak; güzel Giselle buna dayanamayarak delirecek; yaşamını yitirecektir…
 
Giselle, 7 Şubat’taki prömiyerden sonra 9 Şubat, 12 Şubat, 28 Şubat ve 2 Mart 2013 tarihlerinde yinelenecek.
08.02-2013

Balenin Hamlet’i Giselle İzmir’de Sahnelendi

2013-02-08 03:47:00

 

İzmir Devlet Opera ve Balesi(İZDOB) bale tarihinde romantik akımın başyapıtı sayılan A.Adam’ın Giselle adlı iki perdelik balesinin prömiyerini önceki akşam Konak El Hamra’da sahneledi. Prömiyere İzmir’in tanınmış isimleri katılırken iki perdelik gösteri yoğun ilgi gördü. Giselle, Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle sunulurken Şef Slavil Zdravkov Dimitrov yönetiminde gerçekleştirilen eseri, İZDOB Başkoreografı Serhat Nüfusçu sahneye koydu. Giselle, 7 Şubat’taki prömiyerin ardından 9 Şubat, 12 Şubat, 28 Şubat ve 2 Mart tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code