Gözümüz aydın: Depremde sınıfta kalan GSM operatörleri kapasite arttırıyor

Gözümüz aydın: Depremde sınıfta kalan GSM operatörleri kapasite arttırıyor.

TV da reklamlara bakıyorsunuz… Nerdeyse ilk sırayı GSM operatörleri alıyor genellikle.

Aman Allah’ım mübarekler mucizeler yaratıyorlar reklamlarda… Söylediklerine bakarsak “dünyadaki en hızlı en kaliteli iletişim hizmetini sağlıyorlar”Ama gel gör ki pratikte öyle olmadığını görüverdik yine geçen gün.

Evet, İstanbul’da meydana gelen 5.8 depreminde GSM operatörlerinin tam tabiriyle nasıl çuvalladığını hep beraber gördük. Kimse kimseye ulaşamadı neredeyse telefonla. Her şeye rağmen Turkcell azıcık daha iyiydi ama o da yetersiz kaldı. Bu durum vatandaşlar tarafından da büyük tepkiyle karşılandı.

Bu da şu demek oluyordu: Allah korusun büyük bir depremde iletişim tamamen imkansız hale gelecek ve insanlar sevdiklerinden haber alamayacakları gibi acil durum paylaşımları da imkansız olacak.

İşte bu gerçekten de kabul edilebilir bir durum değildir. Sen vatandaşın cebinden tonlarla parayı istediğin fiyatlarla al, ondan sonra en lazım olduğun vakit hizmetin sıfır olsun.

Neyse bu arada iyi bir haber aldık: GSM operatörleri acilen kapasite yükseltme yoluna gidecekler anlaşıldığı kadarıyla. Haberi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “GSM şirketlerinin kapasiteleri artırılacak” ifadesiyle paylaşmış bulunuyor.

Haberin ayrıntısı ve Fuat Oktay’ın basınla paylaştıkları şöyle:

Normal, zamanda herhangi bir zamanda konuşma 20 milyon… Bu GSM şirketlerimizle Türk Telekom’dan aldığımız verilerdir bunlar. Şu anda mesela 20 milyon kişinin birbirini aradığı bir hatta deprem olduğu andan sonra yaklaşık 160 milyona çıkıyor arama. Tabii teknik sebeplerle de kendileri bize bunu çok detaylı olarak izah ettiler. Hattın çöktüğünü ifade ettiler. Dolayısıyla biz bunu tekrar yaşamamak adına ne tür tedbirlere alabiliriz diye baktığımızda şunu gördük”.

Şu kararları aldık

“Mevcutta Türkiye’de olan 3 operatörün toplam kapasitesi 118 milyon kişinin aynı anda haberleşme kapasitesi var. Bunun 175 milyona çıkarılması dolayısıyla bunun ilgili operatörler arasında da paylaşımını yaptık. Yaklaşık 6 ay içerisinde bunlar bu kapasiteye ulaşacaklar. Vodafone da bize 1 haftaya kadar döneceklerini ifade ettiler süreyle alakalı. Dolayısıyla biz Vodafone’da da yine bir sosyal sorumluluk olarak da görürsek onların da yine en kısa sürede bu kapasite artışını sağlayacağını düşünüyoruz. Biri buydu. 118 milyondan 175 milyon kapasiteye çıkarmak.

Teknolojinin geliştiğini, ses iletişiminin bundan sonra normal hatlar üzerinden ziyade internet üzerinden yapılacak “Ses iletişimi… Buraya kaymamız gerekiyor. Üç operatörün bir araya gelerek ortak bir hat kurmaları, bu belki AFAD bünyesinde kullanıma açılıyor olacak. Ücretsiz olacak. Herhangi bir afet anında da bunu vatandaşlarımıza duyuracağız. Sadece bu hattı kullanıyor olmaları… Burada sınır yok o zaman. Herkesin herkesle haberleşebileceği ücretsiz olarak belli bir süre için tabii, bir hat oluşturuyoruz. Kısmet olursa bu da 3 aylık süre içerisinde bu hat ortak olarak hayata geçiriliyor olacak.

Üçüncüsü telsiz sistemi. İçişleri Bakanımızın ve bakanlığımızın bünyesinde devam eden farklı çalışmalar var. DMR diye ifade ettiğimiz bir çalışma, yine Jandarmanın JEMUS sistemi var. Kırsal bölgeleri de içerisine alan. Sayısal sistem diye ifade ettiğimiz özellikle karar vericilerin ve depremi yönetecek ekibin kendi içerisindeki iletişimini kesintisiz sağlayabilmesini garanti altına alacak bu sistemi çok hızlı bir şekilde ayağa kaldırılması ve tamamlanması çalışmamız sayısal anlamda

Dördüncü karar şu an itibarıyla özellikle İstanbul ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde ama İstanbul öncelikli

“Normal şartlarda baz istasyonları yıkılabilecek binalarda olan baz istasyonlarının bunların zaten hasar tespit çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızda bu verilerimiz var. Yine AFAD’ın da ilgili birimleri buna katkı veriyor olacak. Bu binalar çok hızlı şekilde tespit edilip bu tür binalarda baz istasyonları varsa bunları da hızlı bir şekilde diğer daha sağlıklı binalara kavuşturuluyor olacak. Haberleşme alanında aldığımız kararlar bunlar.

Ama asıl 5G’ye geçildiğinde orta ve uzun vadedeki asıl çözüm bu. O zaman hiçbir sorunumuz kalmıyor. GSM şirketleri doğal olarak bu alana yatırım yapmak istiyorlar. Biz şu anda tüm kurumlarımızla ve GSM şirketlerimizle birlikte yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın ilgili birimlerinin takibiyle burada iletişimi en sağlıklı şekilde sağlanabileceği bir alt yapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. Burada da oldukça iyi durumdayız. Kısmet olursa bir 3 ay ve 6 aylık süreler içerisinde bunu oluşturuyor olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code