Hayvanlara yapılan zülüm ve alınması gerekli tedbirler

Gün geçmiyor ki sosyal medyada 3-5 tane vicdansız, insan benzerinin zavallı günahsız bir hayvana yaptığı kötülüğü, hatta işkenceyi görmeyelim; Bacak koparanlar, durup dururken köpek bıçaklayanlar, arabanın arkasına bağlayıp sürükleyenler ve benzeri zalimlikler…

Öncelikle Müslüman bir toplum olduğumuza ve de dinimizin “Onlar dilsiz dostlarınızdır, onlar size emanettir, onları koruyun” şeklindeki buyruğuna göre bu himayeye muhtaç dostlarımızı koruyacağımıza onlara kötülük ve işkence yapılması ve insanların da buna seyirci kalması yani tepki vermemesi anlaşılır gibi değildir.

3-5 tane hayvanları koruma derneği ve 3-5 bin tane hayvan dostu ile olacak iş değildir bu canların güvenceye alınması. Devletin, yani parlamentonun artık bu kadar zaman sonra hala adam gibi gerçekten de etkin bir yasa çıkaramamış olması affedilir, hoş görülür gibi değildir.

Hayvanların da bu gezegende en az bizler kadar yaşam hakkı olduğuna göre bir an önce onların da emniyet altına alınması ve çıkarılacak gerçekten de ağır yaptırımlar içeren yasalarla zalim insanların (veya daha doğrusu insan benzerlerinin) önünün kesilmesi gerekir.

Unutmayalım ki hepimizin iyi kötü anası, babası, çocuğu, kardeşi, arkadaşı vs vardır bu acımasız evrende ihtiyacımız olması durumunda bize destek olacak, kol kanat gerecek. Diğer taraftan Allah’ın bizlere emnati o canların ise bizden başka yardım alacakları hiç kimseler yoktur – bir tek doğumdan sonra bir müddet annelerinin bakımı ve onları dünyaya tutundurmak için inanılmaz gayreti haricinde…

Meclisin veya bu konuda yetkili makamlar kimse bunların bir gün daha bile uyumaya devam etmeye hakları yoktur. Birincisi insan olarak ve ikincisi de bağlı oldukları dinin emirleri gereği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code