İstanbul depremi ve Seferihisar’da olası bir deprem için alınması gerekli tedbirler


Her zaman olduğu gibi bir musibet hayırlara vesile oldu. Ne mi oldu? İstanbul’da orta şiddette bir deprem oldu, 5.8 şiddetinde yanılmıyorsam ve aylardır, hatta yıllardır gündemde pek de olmayan konu yine açıldı: “Deprem olursa ne olur ve buna hazırlıklı mıyız?”.

Görüldü ki, bırakın hazırlanmış olmayı bunun yanından bile geçmemişiz bugüne kadar. Yani, durup düşündüğümüzde ne kadar acıklı değil mi? 20 yıl önce her taraf yıkılmış ve on binlerce vatandaşımızı kaybetmişiz. Bir sürü toplantılar, nutuklar ve koca koca sözler. Netice ne? Maalesef “Hatice”, hiçbir şey yapılmamış vaziyette. Şimdi “Typical Turkish” desem bazıları kızacak (mahsus İngilizce yazdım ki kızacaklar anlamasın diye).

Şaka bir yana bizim yaşadığımız Seferihisar ilçemize baktığımızda durum nasıl pekiyi? Hiç düşündünüz mü?

– Yani evler depreme dayanıklı mı? Eski teknoloji ürünü mü yoksa yeni teknoloji yapımı mı? Bize öyle geliyor ki 20 yıldan eskiye dayanan birçok yapı var ilçede (bizim ev bile öyle).

– Pekiyi, insanlar DASK denilen zorunlu deprem sigortası yaptırmış vaziyette mi? Ne gezer, 10 evden en az 6-7 tanesinin (belki daha fazla) yoktur muhtemelen. Malum, insanımız sigorta denilen olaydan pek de hoşlanmaz, az kadercidir ya. Trafik sigortasını bile ite kaka yaptırır, yoksa yola çıkamaz malum.

Diğer bir önemli husus da, Allah korusun diyelim Seferihisar yöresinde de şiddetli bir deprem oldu – ki olabilir zira deprem bölgesindeyiz maalesef. İnsanlar ne yapacak veya yapmalı? Böyle bir AFET durumunda SEFERİHİSAR BELEDİYESİNİN VATANDAŞA HİZMET GÖTÜRMEK İÇİN BİR ACİL DURUM PLANI, TEŞKİLATI VAR MI? veya olacak mı vesaire vesaire?

İşte bu konuda da bilgisi olan varsa (hatta merakı olan) öne çıksın lütfen. Ama diyorsanız ki eğer “Ne yapalım canım yani, burada deniz meniz, keyif eğlence, tatil varken böyle tatsız konularla mı uğraşacağız? Ne gelirse Allah’tan gelir, başımıza gelirse o zaman bakarız” söyleyecek bir şey yok doğrusu. Muhtemelen de durum budur zaten.

Ne diyelim? Allah korusun.. Her zamanki gibi… Şimdi bazılarının şöyle dediğini duyar gibi oluyorum: “Kardeşim önce sağlam kazığa bağla, sonra Allah’a emanet et”. Vallahi, eşek var da hatta kazık da var. Ama bağlayacak akıl yok sanki. Ne yapalım, kader utansın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code