İzmir Karaburun için yürüyecek

“Karaburun’a İyi Bak” buluşması adı altında  Karaburun Yarımadası’nda yaşayanlar, bölgelerine yönelik balık çiftliği, taşocakları, rüzgâr santralları tehditlerine karşı eylemliliğe geçti. 15 Ağustos’ta İzmir’e doğru yürüyecek. Sadece Karaburun değil, Sakin Şehir Seferihisar halkı da Seferihisar için bu eyleme katılacak.

karaburunKaraburun Yarımada Ortak Yaşam Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş, perşembe günü saat 09.00’da Karaburun Meydanı’ndan başlayacak. Yaklaşık 110 kilometre yürüyecek katılımcılar, daha sonra Konak Alanı’nda çevreye yönelik tehditlere ve büyükşehir yasasının getireceği olumsuzlara dikkat çekecek. Platformdan yapılan açıklamada, “Karaburun’u Karaburun yapan, Eğlenhoca, İnecik, Kösedere, Saip Ambarseki, Bozköy, Yaylaköy, Hasseki, Küçükbahçe, Parlak, Tepeboz, Sarpıncık, Salman köylerimizdeki zeytinimiz, enginarımız, nergisimiz, üzümümüz, erkenci mandalinamız, yöremize özgü 26 bin adet kayıtlı kıl keçilerimizdir. Denizlerimizdeki barbunumuz, kefalimiz, çipuramız, levreğimiz, sinaritimiz ve akdeniz foklarımızdır” denildi.

Yarımadadaki sivil inisiyatifler, yerel yönetimler ve yurttaşlar tarafından düzenlenen “Karaburun’a İyi Bak” adlı çevre buluşması da, 17- 18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Cumartesi günü Karaburun Cumhuriyet Alanı’nda saat 10.30’da buluşacak yurttaşlar, daha sonra Yaylaköy’e yürüyerek, burada rüzgâr enerji santrallarının doğa ve kırsal yaşama etkileriyle, balık çiftliklerinin zararları konusunu ele alacak. Akşam İskele’deki konserin ardından pazar günü de Karaburun Belediye Salonu’nda panel gerçekleştirilecek.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code