İzmir kenti de uluslararası Euro Velo Bisiklet Turu organizasyonuna katıldı

by Editor | Cuma, Eki 2, 2020 | 432 viewsEylül 2020 ortasında Seferihisar’daki Teos Antik Kenti’nde düzenlenen törenle EuroVelo 8. Akdeniz Rotası İzmir Güzergahı resmi açılışı gerçekleştirildi. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer “Türkiye’den sadece İzmir’de 500 kilometrelik Efes-Bergama güzergâhının bu uluslararası ağa dahil olmasının” kent için gurur verici olduğunu söyledi. Soyer “Bisiklet deyince aklımıza spor ve sağlık geliyor. Aynı zamanda ulaşım imkanı da sağlayan bisiklet, şimdi de görüyoruz ki bir sürdürülebilir turizm enstrümanına dönüştü” dedi.

Törende yapılan çeşitli konuşmalar haricinde program kapsamında olmak üzere Teos Antik Kenti ile Azmak Koyu arasında bisiklet turuna katılan bisikletçiler, yaklaşık 17 kilometre pedal çevirdi. Bisiklet turunun ardından program sona erdi.

EUROVELO BİSİKLETLİ TURİZM AĞI NEDİR?

Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun (ECF) en önemli projelerinden bir tanesi olan EuroVelo projesinin amacı, tüm Avrupa Kıtasında sürdürülebilir bir Trans-Avrupa Ulaşım Ağı yaratılmasını, desteklenmesini ve işletilmesini teşvik ve koordine etmektir.

Bisikletli Turizmin Ekonomik Boyutları: Bu turizm ağının spora ve dostluğa katkısı olduğu kadar ekonomiye de çok büyük katkı yapması öngörülmüştür. Nitekim Avrupa’da yıllık 2,3 milyar günlük bisikletli turizm turu ve 20,4 milyon konaklamalı bisikletli turu olarak düzenlenen bu organizasyon, Günlük turlarda ortalama 15 Euro’dan fazla, konaklamalı turlarda ise 57 Euro günlük harcama tutarı sağlamaktadır.

Avrupa’da bisikletli turizmin ekonomik getirisi yıllık 44 milyar Euro olmakla birlikte bu miktardaki EuroVelo Ağı’nın payı yıllık 7 milyar Euro’dur.

İzmir oldukça gelişmiş olan ve halihazırda bisikletli turizm için uygun koşulları sağlayan EuroVelo 8 Rotasına bağlanacaktır. İzmir içerisinde planlanan rotada, Midilli Adası-Dikili Limanı ve Sakız Adası-Çeşme Limanı arası olmak üzere iki adet giriş-çıkış noktası bulunmaktadır. Ana rotanın bu noktalar ile bağlantılı olarak Bergama-Efes Antik Değerler Tur Rotası olarak belirlenmesi amaçlanmaktadır. Öneri güzergah üzerinde Pergamon, Atarneus, Pitane, Elaia, Gryneion, Myrina, Kyme, Larissa, Smyrna, Agora, Limantepe, Erythral, Teos, Lebedos, Colophon, Klaros ve Ephesos olmak üzere 17 antik kent bulunmaktadır.

Netice olarak İzmir’in 2016 yılında federasyona yapmış olduğu müracaatın kabul edilmesi sayesinde Türkiye’den sadece İzmir’de 500 kilometrelik Efes-Bergama güzergâhı bu uluslararası ağa dahil olmaktadır.

Pek çok sektör için sürdürülebilir ekonomi oluşturacak

İzmir’in bu ağa katılmasıyla beraber şehrin sürdürülebilir turizm, ulaşım ve ekonomik açıdan gelişimine katkı sağlanacak. EuroVelo Rotası ile İzmir’e gelecek bisikletli turistler; konaklama noktalarını, yeme içme yerlerini, tarihi ve kültürel değerleri ziyaret ederek pek çok sektör için sürdürülebilir ekonomi oluşturacak.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code