Ayfer Güleç: Keçeyi yeniden yaşama kazandırdı

Kadın girişimcilerden biri o.. Ayfer Güleç..  1962 yılında Eskişehir’de dünyaya gelmiş.  Uzun yıllar İstanbul’da plastik sanatlar öğretmenliği ve atölye yöneticiliği yaptıktan sonra keçeyle tanışmış.  Balıkesir’de 1991 yılında, akraba ziyareti yaptığı köy evinin ön cephesinin keçe atölyesi olduğunu görüp yerde yeni desenlenmiş bir keçe yer yaygısının dövülmeden önceki haline tanıklık ettiği anda keçeyle ilişisi başlamış Ayfer Güleç’in.

Balıkesir, Savaştepe’de keçe ustası Muharrem Şengül’le birlikte çalışmaya başlamış. Ustası Muharrem Şengül’ün sayesinde  ilk giysi tasarımlarını yapmış ve İGSD (İstanbul Giyim Sanayicileri derneği) Genç Stilistler Yarışması’ndan mansiyon ödülü kazanmış, ve keçeye daha da sıkı sarılmış.

Kadın Girişimciler İş Geliştirme Merkezi’nin (KAGİMER) desteğiyle atelyesini kurmuş. Bu atelyede keçe işlemeli tekstil ürünlerini üretmeye başlayan Güleç  keçenin dünyadaki ilk tekstil ürünü olduğunu söylüyor.

Bakın keçeyle ilişkisini ne kadar net anlatıyor Ayfer Güleç:

“Keçeyi ilk yaptığımda ilk eşim askerdeydi hasretle dövdüm, bir süre sonra eşimden ayrılma süreci yaşadım hüzünle, acıyla ve iç hesaplaşmayla dövdüm. Kendimi yeniden bulabilmek için dövdüm. Şimdi keçeyi aşkla dövüyorum. Bu çok keyifli bir süreç, yani dış çevreden uzaklaşıp kendinizle kalabileceğiniz bir terapi. Bu süre içinde de hem plastik sanatlar hem de tasarım alanında hem spor olarak yapacağınız bir arınma süreci. Ne yazık ki bu süreci Anadolu’da herhangi bir atölyede yaşama şansınız yok.”

Ayfer Güleç sadece Seferihisar- Sığacık’ta değil, tüm dünyaya açılıyor. Ve doğru yeri seçmiş bu iş için. “Sakin ŞehirSeferihisar”ı:)

Aksesuardan ev tekstil ürünlerine, etekten çantaya kadar pek çok tasarımı yaratan Ayfer Güleç’i emeği ve sonsuz azmi için tebrik ediyoruz. Dileriz  ülkemizde alt kültür olarak görülen keçe hak ettiği yere gelir.

Editör

kece-ayfer-gulec-2

kece-ayfer-gulec-3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code