Kültürün başkenti Seferihisar’da “Yazar Evi Kent Seminerleri” Başladı

Kültürün başkenti Seferihisar'da "Yazar Evi Kent Seminerleri" Başladı
Seferihisar’da Yazar Evi Projesi etkinliği – SakinSehirSeferihisar.com

Türkiye’nin “Kültür ve Etkinlik” merkezlerinden biri olan sakin şehir Seferihisar Anadolu’nun en önemli kültür oluşumlarından birini gerçekleştiren tarihi İon Medeniyetinin vaktiyle hüküm sürdüğü topraklar üzerinde bulunmaktadır. İşte Ege’nin eskiden çok az bilinen fakat Değerli Başkan Tunç Soyer’in gayretleriyle “citta slow” ünvanın aldıktan sonra Türkiye’nin en popüler yaşam noktalarından biri haline gelen bu şirin ve dost ilçesi bulunduğu coğrafyanın da tarihten gelen hakkını vererek kültür ve sanat alanındaki çalışmalarına tam yol devam etmektedir.

TEOS YAZAR EVİ, Sığacık (Seferihisar) – SakinSehirSeferihisar.com

Pek çok sanatseverin de yakından takip ettiği üzere 2017 yılında önemli bir adım atan Seferihisar YAZAR EVİ isimli kültür mekanını hizmete sokmuş ve burada kültür, sanat ve fikir alanından değerli çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

“YAZAR EVİ PROJESİ NEDİR” diye baktığımızda, “Kişisel olanın politik olduğu bilgisine inanan; ancak ‘dünya fikrini’ belirleyenin sanat olduğu görüşünden hareket eden” bir hareket (kendi tarifleriyle) görüyoruz. Diğer taraftan, bu oluşumun “hayatı anlamlandıran sanattır” görüşüyle sanatın, kültürün ve felsefenin içinden bir başka bakışla tüm disiplinlerle buluşmayı amaçladığını” da tespit ediyoruz.

Oluşumun amacını özetlemek gerekirse, “Yazarevi ve Merkez, felsefi yaklaşımlarını ekolojik, feminist, antikapitalist, evrenselci bir dünya fikri ile kurmayı hedeflemektedir. Yerelde, merkezlerde, uluslararası citta-slow felsefisini odağına alarak başka bir dünyanın mümkün olduğunu denemeyi amaçlamaktadır”.

TEOS YAZAR EVİ, Ağaç İşleme Çalışması – SakinSehirSeferihisar.com

İşte bu yıl da, yani 2018’in hemen başında faaliyetine devam eden Teos Yazar Evi Araştırma ve Uygulama Merkezi yeni yılın ilk etkinliği gerçekleştirdi. 13 Ocak Cumartesi 2018 günü düzenlenen “KENT SEMİNERLERİ” panelinde İzmir Dayanışma Akademisi’nden katılan konuşmacılar Dilek Karabulut “Kent Hakkı ve Kentsel Mücadele”, Ayşen Uysal “Sokakta Siyaset Sanatı”, Melda Yaman “Kent Kadın Emek” ve Melek Göregenli “Kentsel Katılım ve Çoğulculuk” konularında sunumlar gerçekleşti. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı program, sunumların ardından soru-cevap ve genel değerlendirmelerle devam etti.

Kent Seminerleri etkinliğinin ikinci günü 14 Ocak Pazar günü Teos Yazar Evi ve Araştırma Merkezi’nde devam edecek. Saat 13.00’te başlayacak oturumlarda Kültürhane’den Ulaş Bayraktar “Kentin Bir Müşterek Olarak Tahayyülü”, İzmir Dayanışma Akademisi’nden Canan Kaygusuz’un “Kent ve Yabancılaşma”, Nihat Koçyiğit’in “Kentten Kente Taşınan Diller” ve Ankara Dayanışma Akademisi’nden Esra Dabağcı’nın “Kent(ler) Nasıl Anımsar/Unutur konuşmalarıyla devam edecek.

Tunç Soyer, Teos Yazar Evi – sakinsehirseferihisar.com

Bu arada etkinliklerle ilgili kısa bir demeç veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok değerli konuşmacılarla gerçekleştirdikleri programların çok verimli geçtiğini belirterek; “Bize çok şey katan sunumlar izliyoruz, bilgi dağarcığımızı arttırıyoruz. Teos Yazar Evi ve Araştırma Merkezi’nde ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleştirdiğimiz bu oturumlara tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

Seferihisar Belediyesi ilgili çalışanlarını bir kere daha kutluyor ve bu kültür  ve gelişim yarışında hep önde kalarak ülkemizin diğer yerleşim ve yaşam birimlerine de örnek olmalarını diliyoruz.

TEOS YAZAR EVİ, Sığacık (Seferihisar) – sakinsehirseferihisar.com

YAZAREVİ’NDE GERÇEKLEŞEN ARKEOLOJİ SEMİNERİNDEN GÖRÜNTÜLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code