Sakin Şehir Seferihisar’da doku “BOZULMASI”

Türkiye’nin ilk “CITTASLOW” şehiri olan Seferihisar yurtiçinde bile birçok insana adını bu ünvanı sayesinde duyurdu..

Yani “Sakin Şehir” Seferihisar olarak…

Ne demek peki “cittaslow” (yavaş şehir) ve ya sakin şehir?

“Hayatın yavaş aktığı, doğaya, doğallığa, organik gıdaya, kültürel ve yerel değerlere, sanaata, kültüre önem verilen, beldenin doğallığı ve tarihi dokusunun korunduğu yer…” olarak tarif edebiliriz, cittaslow deyimini…

Bu satırların yazarı bile Seferihisar’ile tanışmasını ve bu belde sakinleri arasına katılma macerasını Seferihisar’ın “SAKİN ŞEHİR” ünvanına borçludur.. Diğer bir deyişle, Sn Başkan Tunç SOYER çok kıymetli gayretler sarfederek bu ünvanı bu ilçemize kazandırmamış olsaydı, Seferihisar (ve Sığacık ve Akarca vesaire) Ege bölgemizde yıldızı parlamayan, mütevazi yerleşim yerleri olarak kalmaya devam edeceklerdi..

Halbuki şimdi bütün bu beldelere halkımız ilgi duyuyor… Güzellik ve doğallık, geçmişle bağ (nostalji) özllediği için buralara akın ediyor… Bölge daha çok zenginleşiyor.. İnsanlar ekmek sahibi oluyor.. Refah artıyor vesaire…

Ama, “MADALYONUN BİR DE ÖBÜR YÜZÜ” var.. O da şu; Eğer bu yerleşim yerlerinin dokusunu muhafaza edemezsek, cittaslow ünvanına yakışır şekilde büyümeyi doğal ve dengeli sağlayamazsak, o takdirde ilçe bir cittaslow olmaktan çıkar ve cazibesini kaybettiği gibi, beton yığını olmuş bir ilçenin de gün gelir elinden “cittaslow” ünvanının bile alırlar.. O zaman da beton yığını bir ilçe ile herkes başladığı yere döner..

Bütün bunları neden mi yazdık?

Aman değerli Başkan Tunç SOYER, ne yapın edin ama ilçe içinde betonlaşmaya engel olun.. İlçenin doğal tarihi yapısı zedeleniyor zira.. Hani neresi mi diyorsunuz? İşte bu haberin afiş resminde neresi olduğu belli..

Allah rızası için bu güzelim beldeye bu “KOSKOCA ve MODERN SİTE” yapımı için insanlar nasıl izin alabiliyor? Gerçekten merak konusu bu.. Bu tip insaatlar bir kaç tane daha yapıldı mı, ilçe İstanbul’daki Kumburgaz misali beton yığınına dönüşüverir..

AMAN DEĞERLİ BAŞKAN .. Lütfen ne yapın yapın bu tip koskoca, modern inşaatlara izin vermeyin.. İlçenin tarihi dokusuyla uzaktan yakından ilgisi olmaayan böyle “HEYYULA” yapılara..

Yoksa gün gelir herkes eve döner, Sayın Soyer.. Sizler de başbaşa kalırsınız eskiden olduğu gibi..

Sevgiler ve Saygılarla

Editör

SEFERIHISAR-INSAAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code