“Sakin şehir” Seferihisar’da hayvan hakları için “Can Yoldaşım” şenliği yapıldı

by Editor | Pazartesi, Eyl 3, 2018 | 228 views“Sakin şehir” Seferihisar’da hayvan hakları için “Can Yoldaşım” şenliği yapıldı

Seferihisar CAN YOLDAŞIM şenliği – Hayvan Hakları

 

Ege’nin güzide ilçesi ve Türkiye’nin ilk sakin şehri (citta slow) Seferihisar yine bir ilke imza attı. Burada, Yaradan’ın bizlere emanet etmiş olduğu o güzel canların, hayvanlarımızın haklarına duyarlılığı arttırmak için “CAN YOLDAŞIM” adı altında bir şenlik (festival) düzenlendi.

Etkinliğe önderlik eden SEHAYDER ve başkanı Fevziye ÖZKAN hanımefendiye öncelikle gönülden teşekkür ederek başlamak lazım bu paylaşıma. Ayrıca, Hayvanlara Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, Prof. Veteriner Hekim, Uzman Psikolog Tamer Dodurka’ya da katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Bu arada her zamanki gibi bu tip hayırlı etkinliklere desteğini esirgemeyen Değerli Belediye Başkanımız Tunç SOYER beyin de verdiği katkıyla bir kere daha gönüllere girdiğini belirtmek isteriz.

Seferihisar CAN YOLDAŞIM şenliği – Hayvan Hakları (2)

 

Etkinlik programında gelince, 2 gün süren etkinliğin ilk günü olan 1 Eylül Cumartesi hayvan hakları başlığıyla çalıştay düzenlendi. Akademisyen ve uzmanların katılımıyla yapılan çalıştayda 5 ayrı çalışma masası kuruldu. Masalar “deney”, “yerel yönetimler ve barınaklar”, “gönüllüler”, “hukuk” ve “popülüsyon yönetimi” başlıklarından oluştu. Bu arada, imzaya açılan çalıştayın sonuç bildirisinin TBMM’ne gönderileceği öğrenildi.

Etkinlik 2 Eylül Pazar günü Sığacık’ta devam etti ve burada Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, SEHAYDER Başkanı Fevziye Özkan, Hayvanlara Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, Prof. Veteriner Hekim, Uzman Psikolog Tamer Dodurka ve Seferihisar Kent Konseyi Başkanı Ekrem Gün birer konuşma gerçekleştirdiler.

Seferihisar etkinlik için Türkiye’nin dört bir yanından gelen “hayvan severleri” mutlulukla ağırladı. Bu arada standlar gün boyu açık tutularak ücretsiz mama dağıtımı hizmeti sağlandı. En sevindirici olaylardan biri de Seferihisar İsmet Sungurbey Sokak Hayvanları Yuvası’nda yaşamlarını sürdüren sevimli dostların sahiplendirilmesi oldu.

Bundan başka, “pozitif köpek eğitimi gösterisi”, “Seferihisar Çocuk Belediyesi etkinlikleri”, “Seferihisar Belediyesi Tiyatro Topluluğu gösterileri”, “Grup Abdera” ve “Evren Türeci” konserleri gibi etkinlikler festivale renk katarken, Uluslararası Suluboya Derneği tüm gün atölye çalışmaları yaptı.

Seferihisar CAN YOLDAŞIM şenliği – TUNÇ SOYER

 

Diğer taraftan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer bir konuşma yaparak şunları söyledi:

“İnsanlık tarihinde kölelik diye bir dönem yaşandı. Yani insanların köle olarak çalıştırıldığı, bugün yüz karası olarak hatırladığımız bir dönem. On milyonlarca tavuğun, sığırın, koyunun, keçinin hangi koşullar altında büyütüldüğünü, köleleştirildiğini, hapsedildiğini biliyoruz. Bu nedenle gelecek kuşaklar da bu dönemi utanç dönemi olarak anlatacaklar. Çünkü doğanın bir parçası olan bu canlılara, büyük eziyet ve işkenceler etmişler diyecekler. Bu devir böyle anılacak. Kimler böyle anılmayacak biliyor musunuz? İşte bugün burada olan, bu etkinliği yapmak için büyük çaba gösteren Fevziye Hanım, Nesri Hanım, onların çalışma arkadaşları, gönüllüler yani sizler, hayvan hakları nedeniyle verdiğiniz bu mücadelenizle böyle anılmayacaksınız.  Bu sizler torunlarınıza bir gurur vesikası olarak sunacağız, bırakacağınız bir hayat deneyimi olacak” dedi.

Yaşadığımız doğanın bize ait değil tüm canlılarla ortak olduğunun altını çizen Başkan Soyer; “Bugün birileri farkında ama ne yazık ki başka birileri değil. Paylaştığımız bu doğanın paydaşları var. Bizler bu doğanın hakimi, efendisi asla değiliz. Biz o doğanın parçasıyız. Dolasıyla bu ağaçlarla, böceklerle, kedilerle bu hayatı paylaşmak zorundayız. Bunu içimize sindirmemiz lazım. Ondan sonra da hayvanların haklarına da kendi haklarımızda olduğu gibi sahip çıkmamız lazım. Eğer vicdanımız varsa, bunu yaparız. Ben burada bulunan herkesin o yüce vicdana sahip olduğuna inanıyorum. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Seferihisar Doğa ve Hayvan Dostları (SEHAYDER)  Başkanı Fevziye Özkan ise; “Böyle bir farkındalık yaratacak etkinliğin ilçemizden başlamış olması nedeniyle çok mutluyum, gururluyum. Uzaklardan gelen konuklarımız oldu, ilgi çok güzel böylelikle ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anladık. Hep söylüyoruz hayvanları sevelim, koruyalım, şiddet uygulamayalım, mama-bir kap su verelim diyoruz ama yeterli olmuyor. Bunu bugün bir şölenle anlatıyor olmamız umarım farkındalık yaratacak. İnşallah, Türkiye’ye buradan örnek oluruz. Bu şenliği birlikte yapmamız konusunda desteğini hiç esirgemeyen, bizi inanılmaz destekleyen güzel yürekli Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code