Sakinşehir Seferihisar üretici pazarları sıkı önlemler alınarak tekrar açıldı.


Seferihisar deyince akla gelen en popüler kelimeler Teos harabeleri ve Sığacık pazarı olur genellikle. Gerçekten de Sığacık mahallesine İzmir’den ve çevresinden binlerce ziyaretçi gelir özellikle Pazar günleri. Bununla beraber korona virüs salgını nedeniyle uzun bir süre kapalı kaldı yalnızca Pazar günleri Kaleiçi mevkiinde gerçekleştirilen bu etkinlik.

Fakat normalleşme ile birlikte Belediye en sonunda yine açtı pazarı halkın kullanımına – tabii ki ilave tedbirler alarak. Örneğin, söz konusu açık hava pazarı artık Sığacık Kaleiçi’nde yapılmıyor. Kaleiçi’nin ana girişinde duvar boyunca gerçekleşiyor. Gıda hariç diğer ürünler için tezgahlar açılıyor. Yani şu anda börek çörek muhabbeti yok – tabii ki hijyen ve virüs korkusu nedeniyle. Kaleiçi’nde ise sebze vs gibi ürünler satılıyor.

Dolayısıyla pazarın eski özelliği tam olarak geçerli değil, zira ziyaretçilerin en çok rağbet ettiği ürün grubu, börek, çörek vs gibi unlu mamullerdi her zaman. İşte bu grup şimdilik mevcut değil.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında üretici pazarları Seferihisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından tezgahlar arası 1.5 metre mesafe kuralı ve hijyen şartlarına uygun olarak açıldı.

Bu arada hafta sonları Seferihisar’da kurulan Ulamış Mahallesi Köy Pazarı ve Sığacık Üretici Pazarı’nda üreticiler maskeli olarak satış yaptılar. Yukarıda belirtildiği gibi yiyecek ürünlerinin satışının yapılmadığı pazarlarda sadece süs eşyaları, takı ürünleri, sebze ve meyve ürünleri satıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code