Sayın Tunç Soyer’e İzmir’deki hayvan barınaklarıyla ilgili bir çağrımızdır

by Editor | Pazar, Eyl 27, 2020 | 573 viewsHayırlı Pazarlar Değerli Dostlar (Seferihisarlılar ve tüm Türkiye’de yaşayan ne kadar güzel insan varsa)… Farklı gazeteci YILMAZ ÖZDİL bugün köşesinde bizce çok önemli bir konuya değinmiş; Türkiye’de mevcut “HAYVAN SEVGİSİZLİĞİ”.

Allah’ın, ”Onlar dilsiz dostlarınızdır. Onları size emanet ediyorum” sözünü defalarca işitmiş ve hem de buna rağmen garibim hayvanlara kötü muamele eden, onları ilahi gücün yaratmış olduğu varlıklar olarak göremeyen, sevgisiz ve vicdansız bencil insanlarda mevcut olan sevgisizlikten bahsediyoruz.

Değerli gazeteci Yılmaz Özdil, yazısında birçok husustan bahsediyor ve en önemlisi her yıl baştan yaşanan bir trajediyi de anlatıyor bir kere daha: Yaz mevsimi geldiğinde, çok kıymetli veletlerine karne hediyesi (veya hediye) olarak pet shop denilen mağazalardan evcil köpekler satın alıp onları yaz bittiğinde esas ikametlerine götürmemek için sokağa bırakanların vicdansız davranışlarından bahsediyor.

Öncelikle şunu belirtelim ki inşallah yüce Yaratan bunları görüyordur ve gereğini yapar. Bundan daha büyük bir vicdansızlık, egoistlik olamaz zira. Bu tam da bir cana kıymaktır. Yazıda bu konuyla ilgili tespitler ve görüşler ayrıntılı anlatılıyor. Ama esas çok önemli bir bölüm var ki burada İzmir Büyükşehir Belediyesi gündeme geliyor.

Özdil bu bölümde kısaca şöyle diyor:

“Bu meseleye sadece hayvansever olarak değil, insanlık suçu olarak bakan kafa yoran cebinden servet harcayan işini gücünü bırakıp mesai harcayan İzmir’de çok ciddi mücadele yürüten MİMAR FUNDA ARKAS’a sordum

‘Rol model barınak inşa etmeliyiz’ diyor. Rezil sonuçlara yol açan ilkel şartlara sahip barınaklar yerine hayvan hastanesi yaklaşımıyla barınak inşa etmek istiyor. Projesini bizzat hazırlamış… Bir örneğini bana verdi. Ameliyathaneleri, muayene odaları, yoğun bakım odaları, tomografi, röntgen, emar odaları var. Köpekler için gezdirme parkurları var… İnsanların doğal yaşam parkı gezer gibi çocuklarını getirip gezdirme imkanı olacak. Terk edilen sokak hayvanlarıyla insanların temas etmesi sağlanacak. Bu sayede sokak hayvanlarını sahiplenme oranı artacak.

Tek kuruş istemiyor. Türkiye’ye örnek olacak bu barınağı tamamen kendi cebinden yapacak. Burada görev alacak veterinerlerin, bakım personelinin maaşlarını kendi cebinden ödeyecek Sadece belediyenin yer tahsis etmesini istiyor… TAHSİS EDİLMİYOR… ‘Bari yer gösterin 20 yıllığına 50 yıllığına kiralayın, kirasını ödeyeceğim’ diyor. Onu da kabul etmiyorlar… BU KAFAYLA BİZ BÖYLE BİR SORUNU NASIL ÇÖZERİZ?

Şimdi biz de burada bütün hayvanseverler adına Belediye Başkanı TUNÇ SOYER beyefendiye sormak istiyoruz: Değerli Tunç Bey, Funda Arkas hanımın sırf yüce gaye ile sizlerden böyle bir ricada bulunduğu doğru mudur? Eğer doğruysa bu talebin reddedildiği de gerçek midir… ve sebebi nedir? ve buna bir çare bulunamaz mı, bunca hayvanseverin duasını almak adına…

Bunu lütfen TWITTER hesabınızdan (veya her nasılsa herkesin görebileceği şekilde) yanıtlamanızı rica ediyoruz – Tabii ki kendi adımıza değil, on binler, yüzbinlerce hayvansever adına.

Önemli Not: Sayın Tunç  Soyer, publisiteyi (yani reklam vs) çok iyi bilir ve takip eder. Hatta en iyi başardığı husus desek pek de yanılmış olmayız (özellikle Seferihisar ve Sığacık gibi yerlere kazandırmış olduğu popülariteye bakarak söylüyoruz tabii). Şimdi, Özdil yazısını ve bu yazıyı okuyan binlerce hayvansever sizden bu konuda da “azıcık” ilgi bekliyor. Bakalım bu çağrı yanıt bulacak mı? Üstelik, şüpheniz olmasın popülaritenize de olumlu katkısı olacaktır.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code