Seferihisar bir “Avrupa Markası” olacak mı?

Bundan birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de birçok insana “Seferihisar nedir, neresidir?” diye sorulsa alınacak cevap “Bilmiyorum” olurdu muhtemelen…

Gerçekten de Seferihisar, örneğin bir Düzce, Adapazarı, Abant vesaire gibi kamuoyunda çok da adı geçen bir yerleşim yeri değildi..

Fakat ilginçtir ki bu ilçemizin kaderi Belediye Başkanı Tunç SOYER’ in yaptığı bir atılımla bir anda süratle değişme yoluna girdi..

Bugün Türkiye’de birçok insan Seferihisar deyince “Evet İzmir’in aşağısındaki sakin şehir değil mi?” diye biliyor nereden bahsedildiğini..

Pekiyi nasıl oldu bu? Değerli Başkan ayağına gelen büyük bir fırsatı çok olumlu bir şekilde değerlendirdi ve ilçesini İtalyanların başlatmış olduğu bir organizasyon olan “citta slow” (yani yavaş şehir, sakin şehir) hareketi içine aldırmayı başardı.. Şimdi, bırakın Türkiye’yi Avrupa’da bile birçok yerde tanınıyor Seferihisar..

SEFERIHISAR-TUNC
SEFERIHISAR-TUNÇ SOYER

Pekiyi “citta slow” nedir? Citta slow, hayatın yavaş ve keyifli aktığı, doğaya ve doğallığa, kültüre, çevreye önem verilen bir yerleşim birimi olarak tarif edilebilir en kestirme yoldan.. Yani, tam da günümüzün kentli insanının özlemiyle tutuştuğu yaşanılacak doğal ve düzgün ortam…

İşte Tunç Soyer’ de Seferihisar’ın cittaslow hareketine kabul edilebilmesi için ilçesinde büyük gayretler sarfetmiştir.. İlçe bu ünvanın gerektirdiği özelliklere sahip olmak için belirli bir oluşum döneminden geçmiştir..

Gerçekten de Seferihisar’da hayat yavaş, sakin ve doğaldır – tabii ki diğer birçok ilçemize kıyasla..

Fakat şimdi esas mesele bu özellikleri muhafaza edebilmektir.. Örneğin, ilçe meydanında inşa edilen kocaman beton bloklar şehrin kendine has dokusunu bozarak, cittaslow özelliklerine zarar verebilecek ve hiç de istenmeyen bir şekilde, ilçenin bileğinin hakkıyla kazanmış olduğu “sakin şehir” ünvanını riske edebilecektir…

Diğer taraftan ise, ilçenin doğallığını koruma yönünde doğru politikalar güdülürse eğer, Seferihisar, Sığacık ve Akarca gibi beldeleri ve mavi bayraklı deniziyle kısa sürede bırakın Türkiye’yi, Avrupa’nın bile gözde tatil ve yerleşim bölgelerinden biri haline gelecektir…. İlçe gerçek bir AVRUPA ve belki de DÜNYA markası haline gelecektir…

Bu da hiç şüphesiz ki bölge halkının imkanlarının çoğalmasına, gelişmesine neden olacak, örneğin esnaf ve köylü ekonomik açıdan daha gelişecek ve ayrıca kültürel ve medeni açıdan da çok büyük katkıda bulunacaktır bölgeye.. Yani, değerli başkanın ismi Seferihisar tarihine altın harflerle yazılacaktır..

Onun için değerli Belediye Başkanı Tunç SOYER Bey’e önemle rica ediyoruz; Lütfen ilçenin doğal dokusunun bozulmasına izin vermeyiniz.. İlçe ileride beton yığınlarından müteşekkil bir küçük ölçekli KUMBURGAZ haline gelmesin.. Çünkü Allah korusun böyle bir durumda bütün emeklere büyük yazık olur..

Bu vesile ile Başkan’a sevgilerimiz ve takdirlerimizi (nacizane) yollayalım buradan ….

28.06.2013
Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code