Seferihisar: Mavi Bayraklı Plajlar Beldesi

Türkiye’de en çok mavi bayraklı plaja sahip olan beldeler arasında Seferihisar’ın başı çektiğini biliyor muydunuz?

2012 yılında yapılan tespite göre Seferihisar tam tamına 8 adet mavi bayraklı plaja sahip.

Bunlar, Büyük Akkum Plaji, Akarca Halk Plaji, Ürkmez Halk Plaji, Havacilar Sitesi Önü, İztur-Sertur Plajı, Ömur Beldesi. Angora Beach Resort ve Tahsin Ar Plajı …

Son olarak 2102 yılında Seferihisar Akarca Halk Plajı’nda yapılan ve İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, İl Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, TURÇEV Genel Müdürü Rıza Epikmen ve çok sayıda vatandaşın katıldığı bir açılış töreninde bu husus teyit edildi.

Törende TURCEV Genel Müdürü Rıza Epikmen tarafından yapılan açıklamada 15 gün ara ile sezon süresince yapılan deniz suyu analizlerine göre AB standardında ihtiyaç duyulan gerekli olanaklara sahip plaj, marina ve yatlara 1 yıl süre ile verilen Mavi Bayrak ödüllerini bu sene, 355 plaj, 19 marinanın almaya hak kazandığı ve ülkemizin 2012 yılında 355 mavi bayraklı plajı ile Dünyada İspanya, Yunanistan ve Fransa’dan sonra 4. sırada yer aldığı belirtildi.

Bilindiği üzere mavi bayraklı plaj ifadesi çok önemli bir etiket olarak kabul ediliyor turizmde. Böylece, yöredeki konaklama tesisleri ve tatil paketleri çok daha iyi pazarlanabiliyor. Ayrıca, bu nedenle yine yörede turizm yatırımlarının çok daha süratle gelişmesi de mümkün olabiliyor… Dolayısıyla kalkınma da sürat kazanmış oluyor..

Belirtmek gerekir ki Seferihisar yöresi ki burada AKARCA beldesi ve plajları gerçekten çok imkanlar sunuyor gelecekteki turizm için son derece şanslı..

Zaten son derece doğal bir bölge olan (ticarileşmemiş, yozlaşmamış) beldede uygun fiyatlara neredeyse deniz kenarında 2 katlı villa tipi evler almak da mümkün…

Özetlerse Seferihisar ve beldeleri (ki en başta Akarca geliyor) şu anda yatırım yapmak için en güzel ve uygun yerlerden, ülkemizde….

Editör