Seferihisar Müzesini kuruyor

Seferihisar Belediyesi yerel tarih çalışmalarını müzeye dönüştürüyor. Seferihisar’ın girişindeki eski tarihi vbinanın restore edilerek müzeye dönüştürülmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Geçmişle ilgili belgelerin gelecek nesillere aktarılabilmesi, kültürel değerlerin korunarak devam ettirilebilmesi için harekete geçen Seferihisar Belediyesi halka çağrı yapıyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer müze ile ilgili:
seferi-muze“İlçemiz Seferihisar’ın sosyal, ekonomik ve kültürel geçmişi ile ilgili bilgi, belge ve dökümanlar, insanların belleklerinde ya da evlerinin bir köşesinde dağınık bir şekilde yaşamlarına devam etmektedir.
Zamanla gelenek ve göreneklerini, unutan, tarihini bilmeyen, atalarının neler yapmış olduğundan haberi olmayan bir millet, kendini ayakta tutan kökleri kurutmaya başlamış demektir.
Kurulacak müze, fotoğraf ve çeşitli belgelerin temin edilmesi ve arşivlenmesi, ilçemiz halk kültürü ile ilgili folklorik ve etnografik değerlere sahip eşyalar, araç ve gereçlerin tespit edilmesi, onarılması çalışmalarını da kapsayacaktır
Seferihisar Müzesinin kurulabilmesi ve sürdürülebilir olması için sizlerin çekmecelerinde, dolaplarında, raflarında, sandıklarında bir kenara sıkışmış kalmış fotoğraflara, eski evrak ve makbuzlara, eski yerel gazete ve dergilere vb. ihtiyacımız olacaktır.
Bu nedenle geçmiş ile ilgili fotoğraf, makbuz, mektup, belge, mühür, kıyafet, eski yerel gazete ve dergi vb. gibi malzemeleri ve dökümanları el sanatları eserlerini, mobilyaları, ev aletlerini, mutfak, banyo eşyalarını toplamak ve kuracağımız müzede yaşatmak istiyoruz. Böylece hem bizden sonraki nesillere hem de dışarıdan gelecek konuklara tarihimizi hatırlatma fırsatı bulmuş olacağız.
Şimdiden göstereceğiniz ilgi için teşekkür eder, saygılar sunarım.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code