Seferihisar yine önemli bir etkinliğe sahne oluyor: 8. Tiyatro Festivali

SEFERİHİSAR hemen önümüzdeki günlerde yine çok önemli bir etkinliğe sahne oluyor. Çok önemli diyoruz zira maalesef yetersiz eğitim seviyesine sahip ülkemizdedüşünebilen, analiz yapabilen ve düşündüğünü düzgün bir dil kullanarak anlatabilen” insanlarımızın sayısı nüfusumuza oranla gerçekten de çok az. İşte söz konusu etkinlik de TİYATRO dalı ile ilgili olduğundan yukarıda bahsettiğimiz açığımızı kapatmamız için çok önemli bir vasıtakitap okuma alışkanlığı ile beraber.

Yani dememiz odur ki “ateş gibi bir nesil geliyor” vs gibi hamaset ifadelerine maalesef pek inanamıyoruz zira etrafımızdaki insanları görüyoruz; Türkçeye ne kadar hakim olduklarını, fikirlerini ne kadar muntazam ifade edebildiklerini vs. … Durumun pek de parlak olmadığını da üzüntüyle tespit ediyoruz.

Esasında nedeni çok basit çünkü bu insanlarımızda okuduğunu anlama ve düzgün konuşma becerisi maalesef gelişmiyor. Zira yeterince kitap okumuyorlar, aynen yeterince kompozisyon yazmadıkları gibi.

İşte tiyatro bütün bu dezavantajları ortadan kaldırmaya yarayacak, insanlarımızın anlama, konuşma ve hatta davranış becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayabilecek belki daha da öteye yaşama bakış açılarına bile etki edebilecek muhteşem bir sanat dalı. Keşke bütün ülkede çok daha yaygın bir şekilde uğraşıyor olsa insanlarımız bu sanat dalıyla.

Sanat deyince akla gelen en önemli ilçemiz olan Seferihisar burada da öncelik alarak tiyatro konusuna ciddi şekilde eğilmiş vaziyette. Seferihisar Belediyesi, yörede tiyatro sevgisinin yayılması ve yetenekli insanlarımızın kendilerini bu alanda geliştirmeleri ve dolayısıyla ilçemiz insanının gelişim seviyesine olumlu anlamda ciddi katkı yapması için faaliyet göstermek üzere kurulmuş bulunan Seferihisar Belediyesi Tiyatro Topluluğunu ciddi şekilde destekliyor.

Topluluk, VEDAT MURAT GÜZEL isimli değerli sanatçının yönetiminde ve gayretli/özverili emekler neticesinde gayet beğenilen çalışmalar yapmakta ve çeşitli tiyatro oyunlarını sergilemektedir.

Bu kapsamda, ilçemiz önümüzdeki günlerde, tam olarak belirtmek gerekirse 21 Eylül Cuma, 22 Eylül Cumartesi ve 23 Eylül Pazar günü TİYATRO FESTİVALİNE sahne olacak. Bu festival tiyatro oyunlarını, workshop çalışmalarını ve halka açık söyleşileri kapsayacak ve SIĞACIK ve Seferihisar’da gerçekleştirilecektir.

Etkinliklerle ilgili detaylar ekteki broşürde görülmektedir.  Umut edilir ki bu sanat şehrinin güzide halkı bu son derece yararlı etkinlikten HAK ETTİĞİ İLGİYİ esirgemez ve salonları doldurur.

Yazımızı şöyle bitirmek istiyoruz izninizle: Atatürk’ün sanatla ilgili muhteşem bir deyişi vardır. Büyük önder der ki “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir“. Ne dersiniz bizim hayat damarımız yerinde duruyor mu hala, şöyle bir etrafınıza baktığınızda ne görüyorsunuz?

 

İşte şimdi yukarıdaki videoya bir göz attığımızda, çocuklarımızın daha çok genç yaştayken ne kadar güzel bir eğitim almakta olduklarını görebiliyoruz. Vücüt ritmi, denge, zerafet, ahenk, beraberlik, takım çalışması, tabii ki konuşma ve kendini ifade etme ve hiç şüphesiz kişilik geliştirme… “Ne ararsanız hepsi mevcut onların sağlıklı gelişmesi için”… İşte bunun için tiyatro 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code