Seferihisar ünlü yazar ve şairleri ağırlıyor

Seferihisar Belediyesi önemli bir kültür etkinliğine daha imza atıyor.

Türkiye’nin ilk “SAKİN SEHİRİ” (cittaslow) olma özelliğini taşıyan Seferihisar’da Tunç Soyer başkanlığındaki belediye kültür çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Daha önce gerçekleşen muhtelif konserlere ilaveten son olarak da önemli şair ve yazarları bir araya getirmeyi düşünen belediye birbirinden ünlü yazarları ve şairleri okurlarıyla bir araya getiren Seferihisar Edebiyat Günlerini başlattı.

Festival Teos Antik Kenti’nde başladı ve açılış Murathan Mungan tarafından yapıldı. Mungan ve Bejan Matur’un şiirleri katılanlara keyifli dakikalar yaşattı. Ayrıca, ilk günün atölye çalışmasında da usta yazarlarımızdan Pınar Kür sevenleriyle bir araya geldi.

“Edebiyat Günleri” etkinlikleri, 22-28 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Etkinlikteki ilk Yazarlık Atölyesi çalışmasın usta yazar Pınar Kür’le başladı.

Daha sonra şiir geceleri de Antik Kent Meclisi’nde Murathan Mungan’ın “Şairin Romanı”ndan okuduğu bölümlerle açıldı. Mungan, katılımcılara sürpriz olarak henüz yayınlanmamış olan “Şiir Kitabıma” adlı eserinden de bölümler aktardı. Açılışta sahneye çıkan bir diğer isim ise şair Bejan Matur oldu. Matur, Antik Kentte şiirlerini seslendirdi. Gece, Gurup Teos’un şarkılarıyla tamamlandı.

SEFER-SAIR-YAZAR
MURATHAN MUNGAN

Gecede konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yazarlarla, tarihte Aktörler Birliği’nin kurulduğu Teos’ta buluşmanın çok önemli olduğunu söylediği konuşmasında şunları söyledi;

“İki bin beş yüz yıl önce sanatın başşehri olmuş Teos’a bir tür iade-itibar yapıyoruz. Birçok insan için Aktörler Birliği’nin burada kurulmuş olması pek anlam ifade etmeyebilir ama sanatla uğraşan herkes için çok değerli bir bilgi ve ümit ediyorum ki gelecekte insanlar yine Teos’u sanatın yaratıldığı yer olarak anmaya devam ederler. Birbirinden değerli yazar ve şairleri burada misafir etmek bizim için çok değerli. Seferihisar’da doyumsuz bir altı gün bizleri bekliyor”.

Yazarlık Atölyeleri sırasıyla Mario Levi, Murat Gülsoy-Ayfer Tunç, İnci Aral, Buket Uzuner, Gülşah Elikbank-Neslihan Acu ve Latife Tekin’le devam edecek. Şiir geceleri ise tarih ve deniz kokusunun iç içe olduğu Sığacık Kaleiçi’nde sırasıyla Hüsnü Arkan, Cezmi Ersöz, Haluk Şahin- Orhan Alkaya, Mehmet Yaşın-Gonca Özmen, Küçük İskender ile devam edecek.  Şiir gecelerini Gurup Teos şarkılarıyla renklendirecek.

SEFER-SAIR-YAZAR

28 Haziran cuma akşamı gerçekleşecek kapanış programında Serra Yılmaz hayatta olmayan ünlü şairlerimizin şiirlerinden bir seçki sunacak. Serra Yılmaz’ın performansının ardından Mehtap Meral ve Tango Trio sahne alacak.

24.06.2013
Editör, Kaynak Belediye sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code