Seferihisar ve coşkuyla kutlanan dördüncü geleneksel “Lavanta Şenliği”

Seferihisar ve coşkuyla kutlanan dördüncü geleneksel “Lavanta Şenliği”

Seferihisar, Lavanta Şenliği coşkuyla kutlandı.

Türkiye’nin ilk “sakin şehir ünvanlı” ilçesi Seferihisar şüphesiz aynı zamanda en çok etkinliklere sahne olan ilçesidir ülkemizin.  Öyle ki özellikle yazın herhangi bir gün yoktur ki özellikle Sığacık veya Seferihisar merkezde bir etkinlik olmasın. Tabii zaman zaman diğer mahallelerinde de örneğin Ulamış ve veya Ürkmez başta olmak üzere etkinlikler sergileniyor.

Bu etkinlikler arasında MFÖ veya BÜLENT ORTAÇGİL gibi önemli müzik grupları veya şarkıcıların konserlerinden tutun da lavanta festivali gibi çiçek festivallerine kadar birçok değişik buluşmalar gerçekleşmektedir bu güzide ilçede.

İşte bunlar arasında en çok rağbet görenlerinden biri olarak bilinen LAVANTA Festivali 30 Haziran 2019 Pazar Turgut köyünde yapıldı. Festivale katılan binlerce insan gerçekten de tadına doyulmayan güzellikler yaşadı.

Bilindiği üzere, Seferihisar Belediyesi 2015 yılında önemli bir adım atarak üreticilere katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak sunmuştu lavantayı. İşte bu yıl da dördüncü defa gerçekleşti bu “HASAT ŞENLİĞİ”.

Festivalde ziyaretçiler üretici tezgahlarında satılan lavanta ve yan ürünlerini alabildiler. Ayrıca keza yörede yapılan yiyecekler de halkın ilgi odağı oldu. Diğer taraftan müzik de festivalin en ilgi çekici yanlarından biri olarak katkıda bulundu ve Seferihisar Belediye Bandosu konseri, Pelin Taneli Kadıoğlu şefliğinde Grup Nevizade Türk Halk Müziği konserinin ardından Seferihisar Belediyesi Halk Dansları Topluluğu sahne aldı.

Seferihisar’ın yeni Belediye Başkanı İsmail Yetişkin etkinlikte bir açılış konuşması yaparak şunları söyledi: “Lavanta üretimini ilk yıla göre 25 kat arttırdık. Kadınlarımız, kendileri için iş olanağı olan lavantayı her türlü platformda, fuar ve festivallerde tanıtma imkanı buldu. Stantlarımızda görebileceğiniz, lavantanın çeşitli yan ürünlerini ürettik. Bizim için önemli olan üretimin devam etmesini sağlamak. Üreticimizin her zaman arkasındayız. Lavanta bayramımız kutlu olsun”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code