Seferihisar’a müjde: Antik Teos şehrindeki Dionysos Tapınağı ayağa kalkıyor

Seferihisar'a müjde: Antik Teos şehrindeki Dionysos Tapınağı ayağa kalkıyor
DIONYSOS TAPINAĞI – Teos Antik Kenti (Sığacık, Seferihisar)

 

Antik Teos şehrindeki tarihi Dionysos Tapınağı ayağa kalkıyor – Bu haberi Seferihisar Belediyesinin web sayfasında okuyunca gerçekten çok sevindik ve aynı zamanda hoş bir sürpriz oldu bu satırların yazarı için. Zira kendisi epeyi süredir doğrudan belediye başkanına hitaben bir mesaj bile yazmayı planlıyordu kafasında “Teos Antik Kenti ile ilgili daha aktif çalışmalar yapılamaz mı ve de bu muhteşem hazine ilçemizin dünyaya tanıtılmasında daha etkin bir rol oynayamaz mı?” vs diye. İşte tam da bu konuda bir şeyler karalamayı planlarken aşağıda ayrıntılarını paylaşacağımız haberi belediye web sayfasında görmek hoş ve sevindiren bir sürpriz oldu.

Bilindiği üzere Seferihisar’ın bir mahallesi olan Sığacık’ta bulunan TEOS Antik Kenti geçmişi bundan yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan müthiş bir hazine Türkiye için. Efes ne kadar kıymetliyse tarihe meraklı geniş kitleler için TEOS’ da aynen öyle kıymetli ülkemiz için. Üstelik burası sanatın merkezi olarak da ün yapmış bundan binlerce yıl evvel. Tabii ki EFES harabeleri yaklaşık 150 yıldır sistematik bir şekilde kazılırken TEOS çok daha yakın tarihlerde kazılarla tanışmış durumda ve onun için zaman gerekiyor. Bununla beraber Seferihisar Belediyesi’nin İzmir Kalkınma Ajansı’nın açtığı “Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı” kapsamında sunduğu projenin kabul edilmesi bu eşsiz tarihin daha süratli bir şekilde ortaya çıkarılmasını katkı verecektir şüphesiz ki.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklamalarına göre bu kapsamda “Dionysos Tapınağı Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri” hazırlanacak ve bu önemli gelişme sayesinde tarihi tapınak ayağa kalkacak.

Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, MÖ 2000’li yıllara dayanan tarihiyle İyonya’nın en büyük liman kenti olan Teos Antik Kenti, 2009 yılından itibaren yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılıyor. İyonya’nın başkentlerinden biri olarak bilinen Teos, tarihte dönemin sanatçılarının yaşadığı ve ilk Aktörler Birliği’nin kurulduğu yer olarak biliniyor. Yine en büyük Dionysos Tapınağı da Teos’ta bulunuyor.

M.Ö. 2000 yıllarında Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulan ve uzun yıllar Karyalıların yaşadığı kent, 3. yüzyılda Dionysos Oyuncular Birliği’nin merkeziydi ve oyuncular 12 İyon kentinden biri olan Teos Antik Kenti’nde özel haklara sahip olarak yaşıyorlardı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer konuyla ilgili olarak şunları paylaştı:

“Projenin geçmiş olması bizim için çok değerli. Teos Antik Kenti’nin kazı çalışmaları başlaması için 2009 yılında göreve gelir gelmez büyük çaba harcamıştık. Dönemin Kültür Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’dan da çok büyük destek görmüştük. Kazı çalışmaları Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden çok değerli hocamız Prof.Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında devam ediyor. Teos’un tarihi güzelliklerini gün ışığına çıkarmaya devam ediyoruz. İZKA tarafından açılan program, tam Dionysos Tağınağı’yla ilgili yapmayı düşündüğümüz çalışmalar için biçilmiş kaftandı. Projemiz geçtiği için çok mutluyum. Şimdi proje kapsamında Teos Antik Kenti Dionysos Tapınağı projeleri hazırlanarak kurul onayı alınacak, Teos Kent günleri düzenlenecek, Dionysos Tapınağının dünyaca ünlü mimarı Hermogenes ve Tapınak Mimarisi üzerine Uluslararası Konferans düzenlenecek ve böylece Tapınağı ayağa kaldırmak için önemli adımlar atılırken ulusal ve uluslararası arenada Teos Antik Kentinin tanınırlığı arttırılacak. Ve gün gelecek, tarihte ilk aktörler birliğinin kurulduğu bu kentte iade-i itibar verilecek ve kazıya başladığımız ilk gün söylediğimiz gibi “Oscar Töreni” bir gün Teos’ta yapılacak. Tüm bunlar için çok heyecanlıyız. İZKA Yönetimine çok teşekkür ediyorum”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code