Seferihisar’a ulaşım: Seferihisar’a nasıl gidilir?
IZMIR-SEFER-YOL

İzmir’e 44km uzaklıkta olan Seferihisar’a ulaşım kolaydır. (BÜYÜK RESİM İÇİN HARİTAYA TIKLAYIN)

ÖZEL ARAÇ: Esasına bakarsanız haritayı izleyip belirleyeceğiniz rotayı takip ederek özel araçla SEFERİHİSAR’a ulaşmak muhtemelen en keyifli seçenek olsa gerek… Zira Seferihisar’a gelirken geçeceğiniz yollarda verilecek molalar, örneğin Susurluk’ta YASA restoranda bir çiğ börek keyfi yapmak mümkün… Dolayısıyla, eğer arabanız (ve bütçeniz) varsa ve gözünüz yaklaşık İstanbul için 600 (+) km, Ankara için 640 km ve Bursa için 378 km yoldan korkmuyorsa kendi aracınızı kullanarak karayoluyla gelebilirsiniz

Bunun için İzmir’e geldiğinizde Aydın istikametine giderken (ama ÇEŞME TABELASINI ASLA KAÇIRMADAN) İzmir – Çeşme otoyolundan Çeşme yönüne gidiyorsunuz… ve de  otoyolun SEFERIHİSAR (Güzelbahçe) ÇIKIŞINDAN çıkıyorsunuz (SEFERİHİSAR TABELASINI KAÇIRMAYINIZ). Seferihisar tabelasını takip ederek sağa dönüp yola devam ediyorsunuz.

Zaten ondan sonra yol üzerinde YELKİ, BADEMLER, ULAMIŞ vs gibi yerleşim yerlerini geçiyor ve Sakin Şehir Seferihisar’a ulaşıyorsunuz.

UÇAK: Şüphesiz ki Seferihisar’a gelmenin en süratli yolu havayolu seçeneğini kullanmaktır. İzmir Adnan Menderes Uluslararası Havalimanı’na yaz-kış düzenli ve sık seferler bulmak mümkün. Bununla beraber yazın turizm sezonu nedeniyle artan yoğunluk nedeniyle önceden rezervasyon yaptırmak ve hatta böylece fiyat avantajından yararlanmakta da fayda olur. Havalimanına vardığınızda Seferihisar’a ulaşım için toplu ulaşım araçlarını kullanabilir ya da taksi tutabilirsiniz (Taksi normal olarak yaklaşık 30 dolar civarında TL karşılığı… Seferihisar’dan havalimanına).

OTOBÜS: Diğer taraftan günümüzde özel araçları aratmayan bir konfor sunan şehirlerarası otobüsleri de, Seferihisar’a gidiş için kullanabilirsiniz. Bu takdirde önce İzmir’e gelmeniz gerekiyor doğal olarak. İzmir Otogarı’na geldiğinizde, otobüs firmasının servisiyle Üçkuyular (Fahrettin Altay) semtine gelip oradan Seferihisar’a ulaşım sağlayan Seferihisar (veya Ürkmez) dolmuşlarına (minibüs) binebilirsiniz.

İzmir Üçkuyular’dan (Fahrettin Altay) hareket eden düzenli otobüs ve dolmuş seferleri ile Seferihisar’a ulaşım sağlanmaktadır. İlçeye şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz: 730 SEFERİHİSAR – F.ALTAY Aktarma Merkezi otobüs hattını kullanarak ulaşabiliyorsunuz. Bu seçenek kullanılırsa biliniz ki İzmir Seferihisar otobüs yolculuğu normal olarak 1-1,5 saat arası sürebiliyor.

OTOBÜS TARİFESİ: http://www.eshot.gov.tr/tr/UlasimSaatleri/730/288?AspxAutoDetectCookieSupport=1

Dikkat: Bununla beraber özellikle yaz mevsiminde Seferihisar’a kadar yolcu taşıyan servisler de mevcut, Kamil Koç ve Anadolu firmaları gibi (Yani bir telefon açıp sormakta fayda var).
Adnan Menderes Havalimanı’ndan Seferihisar’a gidecek olanlar için yol tarifi de şöyle

Havalimanından çıkınca İzmir-Çeşme Otoyolu bağlantısını bulun ve o çıkışı kullanın (ÇEŞME TABELASINI KAÇIRIP AYDIN İSATİKAMETİNE FİLAN GİTMEYİN). Daha sonra Seferihisar tabelasını göreceksiniz. Orada sağa sapıp Seferihisar girişini takip edin. İlk Döner kavşakta ise en sağdaki Seferihisar Yoluna girip devam edin. Tabela size yolu gösterecektir (SEFERİHİSAR TABELASINI KAÇIRMAYIN)

SEFERİHİSAR’A GELİNCE NELER YAPMALI? Bu başlıbaşına ayrı bir konu olmakla beraber ilk etapta aşağıdaki bilgilere bir göz atmanızı öneririz:

SIGACIK-PAZARÖNEMLİ NOT: Seferihisar’a gelip de Sığacık ziyareti yapmamak olmaz, tabii ki… Sakin şehir Seferihisar’a PAZAR günü geldiyseniz mutlaka SIĞACIK PAZARI’ nı da güzel bir dolaşmanızı öneririz.

Seferihisar’a 5 km mesafedeki Sığacık Kaleiçi’nde (tarihi) açılan SIĞACIK ÜRETİCİ PAZARI’nda Seferihisar yöresinde yaşayan hanımların (genellikle) kendi yerlerinde ürettikleri börekler, tatlılar, reçeller, turşular gibi yiyecekleri Kaleiçi sokaklarında kurulan tezgahlardan alabilir buradaki çayhane veya kafelerde çay eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz.

OTANTIK-TEZGAH-100816

BÜYÜK RESİM İÇİN TIKLAYIN

ÖZELLİKLE HANIMLAR İÇİN “OTANTİK ÖZEL TASARIM GİYSİLER”: Ayrıca pazarda giysi ve hediyelik eşyalara da bakabilir ve hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel tasarımları bizzat kendi üreten OTANTİK KADIN Bilgi Akkuş Hunca’ nın şalvar, bluz, elbise, etek, şapka çanta gibi otantik giysi ve aksesuarlarını görüp satın alabilirsiniz. OTANTIKKADIN.comBİLGİ Hanımın reyonu“, Kaleiçi ana kapıdan girince hemen soldaki ilk sokakta Rose Pansiyon yanındadır.

Like it? Share it!