Seferihisar’da MFÖ konseri ve geçmişten hoş bir esinti: MFÖ ilk nasıl oluştu?

by Editor | Salı, Eyl 4, 2018 | 267 views(12 EYLÜL 2018)

Beklendiği gibi Sakin Şehir Seferihisar’in 96. Kurtuluş Yıldönümü kutlamaları gerçekten de harika oldu. Kutlamaya verdikleri konserle büyük motivasyon katan Mazhar Fuat Özkan eşliğinde binlerce kişi tek yürek oldu. Seferihisarlılar, ellerindeki Türk Bayraklarıyla şarkılara coşkuyla eşlik ederken muhteşem görüntüler oluştu.

Günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer özetle şunları söyledi: “Cumhuriyet ortak paydası etrafında kenetlenmek ve gücümüzün kapasitesini yüzde yüze çıkartmak zorundayız. Çok daha zor koşullarda, Milleti tek yumruk olarak toplamışMustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gitmeliyiz çünkü onun ışığı bugünkü karanlığı da aydınlatıyor.”

Belirtildiğine göre program kapsamında kutlamalara on binin üzerinde vatandaş katıldı ve hepsine Türk bayrakları dağıtıldı.

SEFERİHİSAR BELEDİYESİ çok güzel bir etkinliğe daha imza atıyor. Hepimizin çok sevdiği MFÖ 11 Eylül 2018 günü Seferihisar İzzet Gül Stadyumu’nda gerçekleşecek konserde Seferihisar sakinlerine en güzel şarkılarını söyleyecek. İşte biz de burada Mazhar Fuat Özkan isimli bu güzide grubumuzla ilgili çoğu kişinin muhtemelen bilmediği bir “tarihten esinti” paylaşalım istedik.

Yıl 1962 den hemen sonrası… İnsanlar Türkiye’de Paul Anka, Neil Sadaka, Cliff Richard, Shadows, Peppino Di capri, Adamo vesaire grup ve şarkıcıları dinliyor henüz… Esasında bakarsanız dünyada da aynı ve benzeri şarkıcılar gruplar izleniyor.

İşte 1962 yılı civarında İngiltere’de çok genç bir grup adını duyurmaya başlıyor: THE BEATLES. Tam da bu sırada, İstanbul’da Kadıköy Maarif Koleji‘nde ileride Türkiye’de müzik alanında imzasını atacak genç bir çocuk eğitim görüyor. O, iyi müzikten anlayan hepimizin sonradan büyük beğeniyle izleyeceği ve kalplerde en müstesna yere oturtacağı BÜLENT ORTAÇGİL‘den başkası değildir.

DAMLALAR

Evet, müziğe karşı müthiş bir ilgisi ve de kabiliyeti olan Bülent kısa sürede etrafına 3 arkadaşını alarak okulda ilk grubunu kuruyor ve ona DAMLALAR adını veriyor. Grupta kimler mi var? Bülent davulda (yanlış okumadınız öyle başladı), Celal Yahyabeyoğlu piyano/org, Halit Erol gitarda ve bu satırların yazarı Mustafa Fatih Hunca’ da basgitarda. Grup kısa sürede o zaman meşhur olan yabancı pop şarkıların cover uyarlamalarını yaparak okul konserlerine filan başlıyor. Diğer taraftan Milliyet Liselerarası Müzik Yarışmasına giriyor (ama başarısız sonuç alıyor) vesaire.

İşte bu sırada Beatles grubu da dünyada ve İngiltere’de ününü iyice pekiştirerek fırtına gibi esmeye başlıyor. İlk başta o zamana kadar dinlenmekte olan müzik tarzlarına göre çok değişik gelen bu yeni tarz bir anda dünyadaki bütün gençlik gibi Kadıköy Maarif Koleji’ndeki bu grup elemanlarını da büyülüyor adeta ve bu müthiş grubun çok sıkı hayranı ve takipçisi oluyorlar. Tabii birçok şarkısını da icra ediyorlar.

Yine bu sıralarda Kadıköy Maarif Koleji’ne dışarıdan yeni bir öğrenci geliyor (sanırım Ankara’dan aktarma vs). Kim dersiniz? Mazhar ALANSON. Evet, yanlış okumadınız,  MFÖ’ nün “lirik beyni” ve gerçekten muazzam şarkıların altına imza atan kişi.

Mazhar’ da şimdi EREKLİ TUNÇ stüdyosunun sahibi Rıza EREKLİ’ ile birlikte MOLEKÜLLER diye bir grup kuruyorlar ve onlar da acayip şekilde Beatles grubuna sarıyorlar, kelimenin tam anlamıyla. Zaten Rıza BEATLEMANIAC olarak bilinirdi o zamanlar. İşte Mazhar ALANSON’ un da müzik zevki/altyapısı bu yıllarda Beatles ile birlikte oluşuyor, aynen Bülent Ortaçgil, daha sonra Harun Tekin (muhtemelen) vs. gibi.

Fakat bu arada daha da ilginç bir şey oluyor ve ileride Türk Pop Müzik tarihine geçecek bir oluşum Mazhar’ın yine Kadıköy çocuğu olan FUAT GÜNER’ ile tanışması ile başlıyor ve yıllardır ve bugün hepimizin büyük beğeniyle izlediği MFÖ’ nün temelleri de ilk böyle atılıyor. Ondan sonra bu ikili yanlarına değişik kişileri alıyor ve Kaygısızlar, İpucu Beşlisi gibi isimlerden sonra en sonunda grup Özkan’ ile birlikte MFÖ adını alarak unutulmaz başarılara imza atıyor. Bu vesileyle İPUCU BEŞLİSİ isimli grubun unutulmaz elemanlarından yine Maarif Koleji’nden rahmetli Galip Boransu’yu da burada sevgiyle anmış olalım. Mekanı cennet olsun.

Hemen bu noktada belirtmek gerekiyor ki, grubun müzikalitesinde çok büyük emeği olan ve “güzel” bir insan olan FUAT GÜNER’ de ciddi bir “Beatlekolik” tir. Onların şarkılarının hepsini bilir, çok güzel çalar ve söyler. Beatles’ın etkisi hiç şüphesiz ki onların bu kadar güzel şarkılar yapmış olmalarında çok büyük pay sahibi olmuştur.

İŞTE İPUCU BEŞLİSİ & “HEYECANLI”

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code