Seferihisar’ı tanıyalım; Türkiye’nin ilk sakin şehri ve citta slow başkenti
SEFERIHISAR-CARSI-1008

 

Ege Bölgesi’nde İzmir’in güneybatısında yer alan SEFERİHİSAR Cumhuriyet öncesinde 1884 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde, İzmir’in 30 ilçesinden birisidir. Seferihisar’ın Doğanbey ile Ürkmez beldeleri ve Beyler, Çamtepe, Düzce, Gödence, İhsaniye, Kavakdere, Orhanlı ve Turgut olmak üzere toplam 8 köyü  bulunmaktadır. Çamtepe Güzelbahçe ilçesinden 2001 yılında Seferihisar’a bağlanmıştır. Beyler, Orhanlı, Gödence, Çamtepe ve İhsaniye köyleri orman köyleridir. Kavakdere köyü ise dağınık yerleşme yapısına sahiptir. Orhanlı köyü 1979 tarihinden itibaren yeni yerleşim alanına kurulmuş, eski köyün yerinde bir mahalle kalmıştır. Evliya Çelebi’nin de dediği gibi zeytin ve üzüm temel geçim kaynakları arasındadır. (RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN)

SEFERİHİSAR’DA HANGİ MAHALLELER VARDIR?: Seferihisar ilçe merkezi 6 mahalleye sahiptir. Bunlar, Turabiye, Cami Kebir, Hıdırlık, TEPECİK (Akarca), Çolak İbrahim Bey, SIĞACIK ve Ulamış mahalleleridir.

ÜRKMEZ: Seferihisar’a bağlı bu belde de çok güzel plajı ve rahat huzurlu ortamıyla tercih sebebi olmaktadır tatilciler arasında. Esasında gelişimini tamamladığında (belediyeye de iş düşüyor şüphesiz) ve tanıtımı da daha iyi yapıldığında şüphesiz ki daha da fazla rağbet görecektir.

SEFERİHİSAR TARİHİ BİR YER MİDİR?: Seferihisar ilçesi topraklarında en eski yerleşim yeri TEOS olup, burasının M.Ö. 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve İonialıların bir kenti olduğu bilinmektedir. Böylece yöreye 3000 yıldan bu yana yerleşildiği söylenebilir.

SEFERİHİSAR’DA İKLİM NASILDIR?: Seferihisar ve çevresinde yüksek yaz sıcaklıkları yaşanırken kışlar ılık geçmektedir. Bu duruma göre Seferihisar’ın Akdeniz termik rejim bölgesi içinde olduğu söylenebilir. Çünkü yılın 4 ayında (Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül) sıcaklıklar 20 C° nin üstündedir.

SEFERİHİSAR’DA YOĞUN NÜFUS ARTIŞI: Seferihisar Nüfus Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Seferihisar’ın nüfusu 2015 yılı itibarıyla 17.721 kadın, 18.614 erkek olmak üzere 36.335 kişi olarak belirtilmiştir.  Türkiye’nin ilk Sakin Şehri (Cittaslow) sıfatını taşıyan Seferihisar, 2010 yılında en çok göç alan ilçe olmuştur. 2008’de 23 bin 699 olan Seferihisar’ın nüfusu, 2009 yılında 25 bin 308’e, 2010 yılında da 29 bin 232’ye ulaşmıştı. Yoğun artışın nedeni “sakin şehir” etiketinin cazibesi ve buralarda yeni iş alanları doğacaktır beklentisi şeklinde yorumlanmaktadır.

SEFERİHİSAR’DA EKONOMİ NASILDIR?: Seferihisar ilçesi genelinde ekonomik faaliyetlerin temelini tarım ve onun içerisinde de zeytincilik oluşturmakta iken, narenciye ve enginar yetiştiriciliği ile süs bitkileri ağırlıklı seracılık, hayvancılık son yıllarda önemli gelir kaynağı olmaya başlamıştır. Öte yandan balıkçılık devam ederken, TURİZM günümüzde ilçe ekonomisine katkı veren en önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Nüfusun % 80’i tarımla uğraşmaktadır. İlçenin sanayi ve ticaret hayatında çeşitli alanlarda faaliyet gösteren işletme, fabrika, atölye ve imalathaneler bulunmaktadır. Bunları saymak gerekirse; İlçe merkezinde tanzim et satış mağazası ve otobüs işletmesi olmak üzere 2 adet belediye iktisadi teşekkülü, 11 adet un fabrikası, 9 adet mandıra, 8 adet zeytinyağı fabrikası, 11 adet yaş meyve-sebze paketleme işletmesi, 2 adet beşer tonluk süt toplama merkezi, 50 adet marangoz imalathanesi, 10 adet soğuk demir atölyesi, 6 adet alüminyum ve 4 adet plastik imalathanesi bulunmaktadır. Narenciye paketleme tesislerinde işlenen ürünler ihraç edilmekte, diğer imalathane ve atölyeler ise ancak ilçe ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

SEFERİHİSAR’A NASIL GELİNİR?: İzmir’e 44km uzaklıkta olan Seferihisar’a ulaşım kolaydır. İlçeye İzmir’den düzenli dolmuş ve otobüs seferleri mevcuttur. Ayrıca özel vasıtayla gelmek’ de yaklaşık 30-40 dakika arası bir zaman alır. Bölünmüş yollar son derece rahat ve keyiflidir. AYRINTILI ULAŞIM BİLGİSİ VE ULAŞIM HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

AKARCA_MANZARA-1008SEFERİHİSAR’IN EN GÜZEL YERİ: AKARCA

Tepecik mahallesinde AKARCA semti mavi bayraklı plajları, tertemiz havası ve huzurlu atmosferi ile uzun tatilcilerin katiyetle tercih ettiği bir semt olmuştur.  Örneğin, SIĞACIK tarafında (deniz kıyısı olmasına rağmen) denize girilmezken AKARCA sahilleri boydan boya mavi bayraklı deniz özelliğini taşımaktadır. Ayrıca, özellikle yazın hafta sonları Sığacık çok kalabalık olmakta ve zaman zaman da rahatsızlık boyutuna ulaşmaktadır bu durum… Akarca’ise yaz mevsiminde bile çok daha rahat bir ortam sunar burada ikamet edenlere…

Akarca, ticari bölge olmadığından burada işyerleri mevcut değildir, doğal olarak. Bunun için yaklaşık 5 km mesafede Seferihisar’a gidilir. Fakat Akarca’da da marketler mevcuttur halkın gıda ve benzeri ihtiyaçlarını temin edebilmesi için… Tabii ki arabası olmayanlar için de muntazam minibüs seferleri konmuştur.

AKARCA’da konut fiyatları Sığacık fiyatlarına göre oldukça daha hesaplıdır, üstelik. Örneğin 2 katlı villa tipi ve bahçeli bir ev Akarca’da yaklaşık 100,00 dolara bulunabilirken, benzer bir ev için Sığacık’ta bu fiyat muhtemelen yaklaşık  iki misline çıkabilir… Ev alırken yöredeki emlakçılar müşteriyi Sığacık bölgesine yönlendirmek isteyebilirler (daha pahalı ürün satabilme durumu). Bu bakımdan Seferihisar’da ev almak isteyenlerin mutlaka Akarca’yı da iyi bir şekilde dolaşmaları önemle tavsiye edilir. (Resimde Zümrütevler sitesinde bir yazlık villa görülmektedir)

Akarca’da birçok site mevcuttur… Seçkinevler, Pelitkent, Metekent, Güneşlikent, Haritacılar Sitesi, Orşal Sitesi vesaire… Ama bunların içinde konum olarak en güzellerinden biri hiç şüphesiz ZÜMRÜTEVLER SİTESİ’dir… Tam da deniz kenarında olan bu sitede evler bitişik değildir ve büyük bahçe içnde bulunurlar… Yemyeşil bir bitki örtüsü içinde yer alan sitenin 2 tane de özel plajı vardır. Yönetimi istikrarlı ve personeli devamlıdır…

ZÜMRÜTEVLER SİTESİ RESİMLER VE EVLER İÇİN TIKLAYIN

AKARCA VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

27 OCAK 2013
GÜNCELLEME: 07 EYLÜL 2018

 

SEFERİHİSAR VİDEOSU


Like it? Share it!