“Seferihisarlı kadınlarımızın” ve tüm kadınların günü kutlu olsun :)

"Seferihisarlı kadınlarımızın" ve tüm kadınların günü kutlu olsun :)
Kadınlar Günü – Sakinsehirseferihisar.com

Bizi aylarca bedeninde taşıyan, bizi doğuran, bizi besleyen, bakan ve kahrımızı çeken, bizim biz olmamızı sağlayan ve bize hayatın güzelliklerini yaşatan kadınlarımız için ne yapsak azdır. Onları her zaman sevelim ve onlara en büyük değeri verelim. Onların yaşam mücadelesinde önlerini açıp kendilerini daha da geliştirmelerine destek olalım

8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nasıl ortaya çıktı konusunda kısaca bir hatırlatma yapmak gerekirse şunları paylaşabiliriz:

Bu günün tohumları 15.000 kadının daha kısa çalışma saatleri, daha iyi ücret ve oy kullanma hakkı talebiyle 1908 yılında New York City’de yaptıkları protesto yürüyüşünde atılmış oldu. Amerika Sosyalist Partisi bir yıl sonra ilk Millî Kadınlar Gününü ilan etti.

Bu günü uluslararası hale getirmek fikri ise Clara Zetkin adlı bir kadından geldi. Kendisi bunu 1910’da Kopenhag’daki Birinci Ulusal Kadın Çalışma Konferansı’nda önerdi. Orada, 17 ülke arasında 100 kadın vardı ve oybirliği ile kabul ettiler.

İlk kez 1911 yılında Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de kutlandı. Yüzüncü yıl 2011’de kutlandı.

1975 yılında Birleşmiş Milletler (BM) bu günü kutlamaya başladığında olay resmi hale geldi.

Uluslararası Kadınlar Günü, günümüzde aynı zamanda cinsler arasında halen de devam eden eşitsizlik ve kadın haklarının yetersizliği konusunda dikkat çekmek için grev ve gösteriler de dahil birçok etkinliğin yapıldığı bir tarih haline gelmiş bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code