İki güzel insanın “Ses Kardeşim” projesi ve göremeyen çocuklarımızın hayal gücü

Bu yazımızda sizlere son zamanlarda karşılaştığımız en güzel, en yürekli ve yüreklendirici ve EN “GERÇEK SEVGİ” ÜRÜNÜ olarak algıladığımız bir projeden bahsetmek istiyoruz. Projenin adı “SES KARDEŞİM”… Adı bile bir harika; “Ses” ve “Kardeşim” kelimelerinden oluşuyor…

“Ses Kardeşim” FÜSUN BAY CANBAY ve eşi MURAT CAN CANBAY’ın (isimler de bile çok ilginç eşleşme/uyum var görüldüğü üzere) birlikte geliştirdiği ve hayata geçirdiği bir proje.

Günümüzde insanların yalnızca ego tatmini veya cepler için “proje, ürettim, yarattım” vs. diye (maalesef) saçma sapan işlerle uğraştığı bir dönemde bu iki “insan” başka binlerce insanın hayatına inanılmaz bir katkı yapabilecek bir projenin altına imzalarını atıyorlar. Kendileri şöyle bahsediyorlar bu projeden özetle;

“Çok minnoş pembe bir minibüsümüz var. Bu minibüsün içini ses stüdyosu haline getirdik ve bu gezici stüdyo ile yola çıkıyoruz. Amacımız; Türkiye’nin birçok yerinden çocuk sesleri ile görme engelli çocuklara verilmek üzere sesli kitap oluşturmak. Şu anda bu yazıyı okuyanlar da (okuyorsanız görme engelli değilsiniz) bir gün görme duyusunu kaybedebilirler. Biz de gören insanlar kadar göremeyenler de bilgiye ulaşsınlar diye, hayal kurmalarını güçlendirelim diye bu yola çıktık. Sorun olarak görünen şeylerin aslında sorun olmaktan çıkarılabileceğine, engelli olana acımak yerine herkesin kendi çapında bir şeyler yapabileceğine dikkat çekip farkındalık yaratmak istiyoruz.

Bu arada sadece sesli kitap değil, “sesli blog” da oluşturduk. Normal olarak, gezi yazarlarının yazdıklarından sadece görebilenler faydalanabiliyor. Oysa ki, bu yolculukta gittiğimiz her yerde bizim gördüklerimiz görme engelliler için seslendirilip, sesli blog haline getirilecek. Ve tüm bu süreçler profesyonel kameralarla belgesel olarak kayıt altına alınıyor. Hedeflerimize gelirsek, daha çok yere ve daha çok çocuğa ulaşıp, çocuk yaşta bile başkalarına “karşılıksız” yardım yapılabileceğini fark ettirebilmek.”

Ve biz de bir ekleme yaparsak eğer “hiç şüphesiz ki bu iki güzel insanın böylece meydana çıkaracağı muhteşem ürünlerden faydalanan “görme engelli çocuklarımızın” da dünyalarını çok daha ötelere genişletebilmelerine ciddi katkı vermek…”

(Not: Yukarıdaki fotoğrafta görülen soldaki şahıs hiç de yabancı gibi görünmüyor, değil mi? Her taşın altından çıkıyor bu şahıs… Ama bir farkla; Her “GÜZEL” taşın altından 🙂 Nerede güzellik var orada Seferihisar Belediye Başkanı TUNÇ SOYER. Şaka bir yana, değerli başkan yine çok güzel (hatta bu sefer en güzel ve hayırlı) bir teşebbüse DESTEK olmuş… “SES KARDEŞİM” projesini yapan bu güzel insanlara Seferihisar’da kucak açarak. Bir kere daha “gönülden” bravo başkan.)

Biz de bu değerli iki insan yani Füsun Hanım ve Murat Beye üç adet kelime ile duygularımızı bildirelim izninizle (pardon 4 olmuş); “ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN” 🙂

LÜTFEN VİDEOYU İZLEYİN (Biraz zaman ayırın .. Teşekkürler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code