Sığacık’ta çevre ve hukuk katliamı başladı

Güzelim Sığacık büyük bir tahlike ile karşı karşıya..

Seferihisar Sığacık Körfezi’nde yapılması planlanan orkinos çiftliği için mücadele devam ediyor.

Mahkeme Orkinos Çiftliği’ne  iptal kararı verdi ama  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ikinci ÇED iznini verdi. Mahkemenin kararı göz göre göre hiçe sayıldı. Yani hukuka karşı çıkıldı.

Konu ile ilgili olarak  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer:

“Bu konuyu bakanlık yetkililerine anlattık. İlk onay alan, sonra da iptal edilen yer ile ikinci ÇED onayı verilen yer arasında hiçbir fark yok. Mahkemenin iptal gerekçeleri ve bilirkişi raporlarında yazan ifadeler ortadan kalkmadı. Olacak iş değil. Bunun adı hukuksuzluktur. Daha önce uyarılarımızı yaptık. Ankara’da ÇED  Genel Müdürü’ne ‘Buraya çiftlik olmaz, izin vermeyin’  dedim. Maalesef izin verdiler. Doğayı her şeyden koruyoruz bir tek Bakanlıktan koruyamıyoruz. Biz her türlü mücadeleyi yapacağız. Yine eylemler yapıp tepkimizi dile getireceğiz. Hukuki ve yasal yollardan çabalarımız sürecek. Vatandaşlarımız da bizimle birlikte çok büyük eylemlere hazırlıklı olup destek versinler ki körfezimizi bir kez daha kurtaralım ” dedi.

Bakanlığın resmi yazısında:

“Sığacık Körfezi’nde 35 bin metrekare deniz alanında, Başaranlar Su Ürünleri Yetiştiriciliği San. Tic. Ltd. Şti. tarafından kurulması planlanan 700 ton/yıl kapasiteli ‘Orkinos Yetiştirme Tesisi’ projesi ile ilgili olarak bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu, İnceleme-Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenerek değerlendirilmiş ve ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu kararı verilmiştir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code