Sonbahar geldi Akarca boşaldı… Şimdi nasıl vakit geçirmeli, neler yapmalı?

by Editor | Perşembe, Eki 24, 2019 | 249 viewsBaşlığa bakınca, sanki “vakit geçirmek” zor veya katlanılması gereken bir şeymiş gibi algılanıyor değil mi? Yalan da değil, Akarca’yı yalnızca yaz olduğunda yani kalabalık ve canlılık varken sevenler için gerçekten de öyle olabilir. Bu kişiler dört gözle yazın gelmesini bekliyor olabilirler… Çok şükür bu satırların yazarı ve ailesi için böyle değil.

Eğer, sizi her gün muntazam olarak faal vaziyette tutacak bir uğraşınız varsa yukarıdaki durum sizin için pek de söz konusu olmuyor. Zira özellikle internet üzerinde faaliyet gösteriyorsanız eğer zaten dünyayla bağınız aynen devam ediyor.

Diğer taraftan bir üretiminiz varsa örneğin giysi tasarım ve üretimi gibi bu da zaten sizin tüm gününüzü aldığından zamanın nasıl geçtiğinin bile farkında olmuyorsunuz doğrusu.

En az bunlar kadar önemli olan diğer bir aktivite de şüphesiz “kitap okuma” olsa gerek. İnsan bu sayede hem beynini ve ruhunu dinlendiriyor ve hem de birçok konuda bilgisini arttırıp kendisini geliştirebiliyor.

Her ne kadar herkesin bir üretim yapma durumu düşünülemese de eminim çoğumuz kitap okuyabiliriz faydalı ve keyifli bir şekilde değerlendirebilmek için zamanımızı. İşte ben de izninizle pek yakında çıkan ilginç ve güzel bir kitabın ismin paylaşmak istiyorum sizlerle – tabii özellikle de meraklıları için.

Kitabın adı “Ben Kirke”… Yazarın adı da “Madeline Miller”. Çok da tanınmış bir yazar değil ama, altyapısı son derece kuvvetli. Zaten anlatımı da müthiş… Bu arada tercüme edenin hakkını da yemeyelim, çok başarılı.

Washington Post, Newsweek gibi yayın organlarına göre “yılın en iyi kitabı” olarak gösteriliyor. Kitap mitolojik karakterlerin hikayesini farklı bir bakış açısından bir roman şeklinde anlatıyor. Bence gerçekten başarılı.

Tavsiye edilir.

Not: Kitabın kahramanının adının orijinal adı CIRCE ve telaffuzu “SÖRSİ” şeklinde yani Kirke değil. Neden öyle çevirmişler anlayamadım açıkçası, çok da önemli olmamakla birlikte.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code