Suriye’de süper güçlerin oynadıkları oyunlar ve Türkiye’nin bekası

by Editor | Çarşamba, Eki 16, 2019 | 377 viewsSuriye’de süper güçlerin oynadıkları oyunlar ve Türkiye’nin bekası

Suriye’deki Barış Pınarı harekatının 8. Gününde, süper güçlerin yeni ALİCENGİZ oyunlarıyla karşı karşıya kalmış durumda ülkemiz. Türkiye terör örgütünü etkisiz kılmak için Suriye’ye girerken oldukça sessiz kalan ve onaylar görünen ABD ve RUSYA ordumuz bu bataklığa girdikten sonra gerçek yüzlerini göstermeye başladılar.

Öyle ki ABD bir taraftan YPG’ ye bir taraftan bize gaz verirken, komik ve garip başkanları TRUMP’ da saçmalamaya (yani bir şeyler söylemeye) devam ediyor. Bir gün PYD’ ye yakınmış mesajı veriyor, aradan 2 saat geçince Türkiye’ye zeytin dalı uzatıyor. Ama bir taraftan da aba altından sopa göstermeye de devam ediyor “yaptırım uygularım” filan diye. Nitekim bu yaptırımlar ciddi ciddi ilan edildi bile.

– Buna göre bazı bakanlara giriş yasağı, ABD’de bulunan mal ve paralarına el koyma ve daha da ötesinde Türk ordusuna mal satacak olan 3. Partiler yasak getirmeye kadar geniş bir yaptırım listesi. Hatta Erdoğan ve ailesinin bile listeye girmesi için teklif verilmiş durumda.

İşin ilginç tarafı Türkiye hedeflerini bir bir ele geçirmeye başlayınca panikleyen YPG örgütünün talebi üzerine Rusya bu örgütle Suriye’nin çöpçatanlığını yaparak olayı tamamen başka bir boyuta soktu bir anda. Öyle ki, bu sefer Suriye’ ile de çatışma durumumuz çıktı ortaya oldukça kuvvetli bir ihtimal olarak – umut ederiz ki gerçekleşmez. Zira Suriye sürate kuzeye gelerek YPG’ yi bir nevi kanatları altına almış oldu – tabii karşılığında örgütün Suriye’ ye ne verdiğini bilmiyoruz şimdilik.

Diğer taraftan da ABD’nin değerlemdirmesi ve tam olarak da TRUMP’ın ifadesine göre Türkiye’nin Suriye’ile savaşıp birbirine zarar vermesi neredeyse arzu edilen bir durum haline geldi. Yalnız onunla savaşsak haydi neyse. Böyle bir durumda Rusya’yı da karşımızda bulacağımız aşikar. Yani özetle gerçekten de bataklığa saplanmış durumdayız bir nevi ve işimiz çok zor.

Bu bakımdan hükümetin daha olayın en başında Suriye başkanını düşman ilan edip onu devirme senaryoları içine dahil olması gerçekten de büyük hataydı. Malum, öğle namazını da Şam’da kılamadık zaten bir türlü. Umut ediyoruz ki bundan sonraki adımlar çok daha fazla vicdan ve AKIL çerçevesinde olsun Türkiye’nin menfaatlerini düşünerek, şahsi menfaatleri değil.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code