Teos Antik Kenti ve sakin şehir Seferihisar

Teos Antik Kenti ve sakin şehir Seferihisar
TEOS ANTİK KENTİ – Sığacık, Seferihisar

 

TEOS ANTİK KENTİ: Anadolu toprakları yüzlerce hatta binlerce yıl öncesinden bize kalan tarihi eserlerle doludur. Bunlardan EFES gibi bazıları uzun süredir tanınmışken, Seferihisar’ın SIĞACIK beldesindeki TEOS ANTİK KENTİ daha yeni yeni tanınmaya başlamaktadır. Bununla beraber Teos Antik Kenti uluslararası arkeoloji literatürü içersinde çok değinilen, hakkında ulusal ve uluslararası yayın bulunan sayılı antik kentlerden biridir.

Teos, Sığacık Seferihisar – Amfi tiyatro

 

Teos harabeleri (yani Teos Antik Kenti) Seferihisar ilçesine 5 km. uzaklıkta bulunan Sığacık Köyünün 1 km. güneyinde bulunmuştur. Burası Sığacık’a yürüme mesafesinde ve deniz kenarındadır. On iki İon kentinden biri olan bu kent bazı tarihçilerin tespitine göre MÖ 1050-1000 yıllarında Dionysos’un oğlu Athamas tarafından kurulmuştur. Ana geçim kaynağı deniz ticareti olan Teos’un biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki limanının olduğu tespit edilmiştir.

Kentte, yolun hemen kenarında bulunan ve Anadolu’daki Dionysos adına yapılan tapınakların en büyüğü olan Dionysos Tapınağının MÖ 2. yy başlarında Prieneli Hermogenes tarafından inşa edildiği sanılmaktadır.  Burasının Roma İmparatorluğu döneminde sıkça onarıldığı ama yine de depremlerden çok zarar gördüğü anlaşılmaktadır.

TEOS’ta SANAT VE SANATÇILAR

Teos, bir dönem İon şehrinden huzursuzluk yarattıkları ileri sürülerek kovulan sanatçılara kapılarını açmış, tarihte ilk kez Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu bir kent olmuştur. Uzun yıllar Teos, bir sanat kenti olarak kalmış ve antik çağın önemli filozof ve sanatçılarından şairler, Anakreon, Antimakhos, Epikuros, Nausiphanes, Apellikon ve tarihçi Hekataios Teos’ta yaşamıştır.

KENTTE BULUNAN DİĞER TARİHİ KALINTILAR

Kuzeybatıda, 500 m. ilerde Hellenistik surlar, Tiyatro, Akropolis ve Gymnasium yer almaktadır. Bulunan yazıtlardan edinilen bilgilere göre 3 sınıflı Gymnasium’da ikisi spor, biri müzik olmak üzere üç öğretmenin bulunduğu anlaşılmıştır. “İonialı Aktörler Birliği” ilk kez MÖ 3. yüzyılın sonuna doğru Teos’ta kurulmuş ve oyuncular Teos’u merkez olarak kullanarak çeşitli yerlerde temsiller vermişlerdir. Teos’ta Hellenistik ve Roma çağı eserleri bulunmaktadır. Bunların en önemlileri arasında Dionysos Tapınağı, Agora, Tiyatro, Odeon, Surlar ve Liman kalıntılarıdır.

Teos Antik Kent’te görülmesi gereken kalıntılar şunlardır: Hellenistik ve Roma dönemi kalıntıları, Dionysos Tapınağı, Agora, Tiyatro, Odeaon, Surlar, Teos Antik Liman

Ayrıca, 2016 yılının Ekim ayında Teos Antik Kenti’ndeki kazılarda, kira sözleşmesi niteliği taşıyan 2 bin 200 yıllık yazıt bulunmuştur.

 

SEFERİHİSAR VE TEOS İLİŞKİSİ

Bundan binlerce yıl evvel sanata başkentlik yapmış olan TEOS şüphesiz ki SEFERİHİSAR‘a da ilham kaynağı olmaktadır. Bu güzel ilçemizde her yıl birçok sanat ve kültür etkinlikleri düzenlenmekte ve binlerce insan bunlara katılarak bilgilerini geliştirmekte ve keyifli zaman geçirmektedirler.

Bununla beraber, bizim naçizane fikrimizce TEOS Türkiye’de halen yeterince tanınmamaktadır. Hatta, bırakın ülkemizi YURTDIŞINDA bile layıkıyla bilinmeyi hak etmektedir ki bu sayede bu ilçeye gelecek olan yabancı turist sayısına ve ilave ekonomik gelire önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Bu bakımdan bizler yine naçizane fikrimiz olarak yapılan birçok etkinlikte bir şekilde “TEOS ve SEFERİHİSAR” vurgusunun çok daha fazla öne çıkarılması gerektiğine inanıyoruz. Çok değerli BELEDİYE BAŞKANIMIZA da buradan mütevazi bir öneri olarak duyurmuş olalım.