Ekonomimiz Ekim’den itibaren daha da sıcak günler yaşamaya aday

by Editor | Pazar, Eyl 29, 2019 | 287 views
Türkiye ekonomisi Ekim’den itibaren daha da sıcak günler yaşamaya aday

Son aylarda oldukça zorlanan ve bizlere de maddi anlamda ciddi sıkıntılar yaşatan ekonomi öyle gözüküyor ki Ekim ayından itibaren daha da zorlu bir hale gelecek hepimiz için.

Zira önümüzdeki ay ekonomi gündeminde enflasyon rakamları, işsizlik verisi, ihracat rakamları, Türkiye Merkez Bankası’nın kararları, YEP ve 2020 yılı bütçesi gibi çok önemli veriler açıklanacak. Bunların hedeflenen seviyelerin altında olması yine dolar TL dengelerine tesir edebilir ve zaten böyle bir durum da hepimizin bildiği gibi diğer bütün yaşamsal verileri de etkileyebilir. Bu bakımdan dikkatli ve tetikte olmakta fayda var – özellikle masraflar ve yapmayı düşündüğümüz her türlü harcama ve yatırımlar açısından.

Bu kapsamda Ekim ayından itibaren ekonominin yol haritası niteliği taşıyacak olan YEP’in (Yeni Ekonomi Programı) önümüzdeki hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması bekleniyor.

Bu planla beraber 2020-2022 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak. Genel ekonomik koşulların gerekleri doğrultusunda hazırlanan planda, temel ekonomik büyüklükler yanında, makro politikalar, ilkeleri ve hedefler de yer alacak.

YEP’in açıklanmasıyla 2020 yılı merkezi yönetim bütçesine ilişkin süreç de belli bir noktaya getirilecek. Bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında, programın amaç ve öncelikleri esas alınacak. YEP ile uyumlu olmak üzere gelecek 3 yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminleriyle hedef açık ve borçlanma durumu, kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içeren Orta Vadeli Mali Plan da Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Ümit ediyoruz ki yeniden yapılandırılan plan ve programlar ülkenin resmen dibe vurmuş ekonmisine hayat suyu tesiri yapsın ve hepimiz rahat bir nefes alalım. Olabilir mi bu, yaşayıp göreceğiz. Şimdilik inşallah deyip ümit edelim.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code